Kayyım taziyeyi izne bağladıArtı Gerçek

Silvan'da kayyım, taziye evlerinin anahtarlarını topladı. Taziye kurmak isteyenlere muhtarın kefil olması halinde izin veriliyor. HPG'lilerin ailelerine ise taziye evi verilmiyor.


HABER MERKEZİ - Silvan Belediyesi'ne kayyım olarak atanan Adem Çelik, belediyeye ait olsun olmasın tüm taziye evlerinin anahtarlarını belediyede topladı. İlçede taziyesini kurmak isteyen HPG'lilerin ailelerine taziye evi verilmiyor. 27 Haziran'da Bingöl'ün Karlıova kırsalına yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren HPG'li Ozan Tatlı’nın ailesi yaklaşık 6 ay sonra aldıkları cenazelerini Yeniköy Asri Mezarlığı'nda toprağa verdikten sonra Silvan'da taziyelerini kurmak için taziye evi talebinde bulundu. İlçedeki tüm taziye evlerinin anahtarlarının kayyum tarafından toplandığını öğrenen aile, belediyeden talepte bulundu. Ancak 'yasak' olduğu gerekçesiyle aileye taziye evi için yer verilmedi.

'AİLEYE TAZİYE YERİ VERİLMEDİ'

Taziyelerini evlerinde kabul eden aile duruma tepkili. Tatlı'nın abisi Fırat Tatlı, kardeşinin cenazesini almak için yaşadıkları zorluklardan sonra şimdi de yasını tutmalarına izin verilmediğini belirterek, "Kardeşim yaşamını yitirdikten sonra yaklaşık 6 ay Malatya Adli Tıp Kurumu'nda tutuldu. Aylarca verdiğimiz mücadele sonunda cenazesini alabildik. Cenazemizi dinimizin gereklerine göre toprağa verdiğimiz için tam sevinecektik ki bu defa taziyesini kurmamıza izin vermediler. İlçedeki tüm taziye yerlerinin anahtarları kayyum tarafından toplanmış. Başvuru yaptık ancak yasak olduğu gerekçesiyle anahtar vermediler. Mahallede bulunan kahvede taziyeleri kabul etmek istedik kahve sahiplerini ceza kesmekle tehdit ettiler. Biz de kimseyi zor durumda bırakmamak için kendi evimizde taziyeleri kabul etme kararı aldık" diye konuştu.

'MUHTAR KEFİL OLMAZSA TAZİYE YOK'

Cenazeye dahi saygı duyulmadığını söyleyen Tatlı, "Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Şu yaptıklarının Müslümanlıkla hiçbir alakası yok. Bugün evin içinde misafir ağırlamak zorunda kalıyoruz. Az önce misafirlerimiz namaz kılmak istediği için odayı boşaltmak zorunda kaldık. Taziye yeri olsaydı herkes rahat rahat mescitte namazını kılabilirdi" ifadelerini kullandı. Taziyelerin kayyımın iznine bağlandığına dikkat çeken Tatlı, "Mahallelilerin kendi imkanlarıyla yaptırdıkları taziye evlerini kendi mallarıymış gibi kullanıyorlar. Kayyım bütün anahtarları toplamış, taziye kurmak isteyen aileler başvuruyor. Önce mahalle muhtarını çağırıp aileye kefil olmalarını istiyor. Muhtar kefil olmazsa taziye yeri verilmiyor" dedi. (Mezopotamya Ajansı)