Kayyım Van’ı satıyor!Artı Gerçek

DBP'li Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyım bir yıl içinde belediyeye ait birçok araziyi sattı, birçoğunu da satılığa çıkardı.

HABER MERKEZİ- Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasından sonra tüm taşınmazlar neredeyse satılığa çıkarıldı. Şu ana kadar belediyeye ait 100 bin dönüm arazinin büyük bir bölümü satılırken, yüzlerce işyeri de ilana çıkarıldı. Gayrimenkul satışıyla yetinmeyen kayyum, 30 milyon TL kredi kullandı, 30 milyon TL kredi için de başvuru yaptı.

İLGİLİ HABER: SOYLU'DAN KAYYIM İTİRAFI

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasının üzerinden bir yıl geçti. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre, belediyeye ait tüm taşınmazlar ve gayrimenkuller parça parça ucuz bedellerle satıyor. DBP yönetimi tarafından belediye bünyesinde açılan Kadın Yaşam Merkezi, Nuda Kültür Merkezi, Kadın Sığınma Evi, Eğitim Destek Evleri ve Çocuk Kreşi gibi birçok sosyal alanı kapatan kayyum yönetimi, ekonomik darboğaza girince de belediyeye ait bina, arsa ve tesisleri satışa çıkardı.

Kentin trafik sorunun çözümü için dört yıl önce DBP'li yönetim tarafından temeli atılan ve önceki yıl tamamlanan 6 bin 662 metrekare alana sahip 500 araçlık “Çok Katlı Otopark”ın içerisinde bulunan 31 işyeri ve otoparkın tamamı satılıyor. Şuana kadar 15 iş yerinin satıldığı, diğer iş yeri ve otoparkın satışı için ise iki kez ihale gerçekleştirdi. Kentin tüm billboardlarına satılamayan işyerleri ile ilgili ilan asan belediye, ilanlarda “Şehir merkezinde yatırım fırsatını kaçırmayın” yazıları ise dikkat çekiyor.

Bununla yetinmeyen kayyum, Galericiler Sitesi'ne 10 yıl önce kiralanan 66 bin 392 metrekarelik alanı satışa çıkardı. 27 Eylül 2017 tarihinde yapılan ihalede Van Otomobil ve Galeri İşletmecileri Derneği’ne 20 yıl boyunca galericiler sitesi kalması şartıyla 17 milyon 500 bin TL’ye satıldı. Vangölü ile İpekyolu Caddesi arasında bulanan alanın metrekare fiyatı emlakçılar tarafından 2 bin TL'ye satılırken, belediye yönetimi aynı alanda metrekaresini 263 TL'ye sattı. Kentin en değerli arazilerinden birini ucuz bir fiyata alan Van Otomobil ve Galeri İşletmecileri Derneği Başkanı İsmet İnan, sosyal medya hesabından bir görüntü yayınladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’li Beşir Atalay ve kayyıma övgüler dizdi. Bu arada satış ile ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın da, “Valimiz Murat Zorluoğlu’nun destek ve direktifleriyle çalışmayı yapıp esnafımızı mal sahibi yaptık. Bu ihale ile Büyükşehir Belediyemize güzel bir gelir sağladık" dedi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK TESİSİ SATILIYOR

Daha önce Van Ticaret Borsası tarafından kurulan ancak önceki yıl DBP'li Van Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Van Organize Tarım İşletmeleri de (VOTAŞ) kayyım tarafından satılıyor. Türkiye'nin sayılı tarım ve hayvancılık tesislerinden biri olan VOTAŞ'ın içerisinde 9 bin 500 dönüm metrekare ekili arazi,15 bin metrekare kapalı alanda 4 sağmal tesis, sağım hane, doğum hane ve genç hayvan ünitelerinden oluşan bin damızlık süt işletmesi, 4 milyon metrekare sulanabilen arazi, 11 bin meyve ağacı ve son teknoloji donanıma sahip pivot center sulama sistemi bulunuyor. Tesisleri 19 milyon 500 bin TL muhammen bedelle satışa çıkaran kayyum, böylelikle kentte tarım ve hayvancılığın yapılabileceği en büyük alanı da bu hafta satmış olacak. VOTAŞ'ın satış ile ilgili kentlilerin özellikle sosyal medya üzerinden tepkileri sürüyor.

Kayyım yönetimi, yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kurtulamayınca bu kez de kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulanan ve deprem sonrası “kullanılamaz” raporu alan Van Belediyesi eski binasını da satılığa çıkarmaya hazırlanıyor. DBP'li Van Büyükşehir Belediyesi, söz konusu binayı yıkarak Kültür ve Kongre Merkezi için proje hazırlarken, gelen kayyım yönetimi projeyi iptal etti, binayı satılığa çıkardı. İhalenin bu ay içerisinde yapılacağı bekleniyor. Yine kent merkezinde bulunan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi ait olan City Van AVM’de bulunan 80 dükkan da satılığa çıkarıldı. Ancak tepkiler üzerine dükkanların satışından vazgeçildi, üç yıllığına kiraya verdi.

KREDİ ÜZERİNE KREDİ ÇEKTİ

Habere göre, belediye çalışanları son zamanlarda düzenli ücret alamadıkları için birçok kez Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikayette bulundu. Kayyım yönetimi bu sıkıntıdan kurtulmak için bankalardan 30 milyon TL kredi çekerken, satılan onlarca gayrimenkul ve alınan kredilere rağmen ekonomik krizden çıkamayan belediyenin önümüzdeki günlerde 30 milyon TL daha kredi çekeceği bilgisi var. Bununla yetinmeyen kayyım yönetimi son toplantıda skandal niteliğinde bir karara daha imza attı. Alınan kararla, belediyeye ait resmi araçların, resmi, tüzel kişilere kiralanmasına karar verildi. Kayyım aldığı kararı belediyenin resmi sitesinden de duyurdu.

Belediyeye ait taşınmazların satışı ile ilgili konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, kentle ilgili tüm kararları beş memurun verdiğine dikkat çekti ve "Halkın malı 10'da 1'ine satılıyor. Bu satışı yapanlarla ilgili mutlaka soruşturmanın açılması gerekiyor. Çünkü bunlar halkı ve kamuyu zarara uğratıyor" dedi.

Kayyumun belediyeye ait gayrimenkulleri satmasına tepki gösteren Zelal Yerlikaya adlı yurttaş, kapatılan kadın kurumlarını hatırlatıyor. Bir diğer yurttaş Veysel Güntin ise, belediyeye atanan kayyım tarafından kapatılan kurumlara dikkat çekiyor ve “Kayyımın bir yıldır yaptığı tek çalışma belediyeye ait yerleri satmak” diyor.