Kedi ve köpekleri kesip yiyen Fatma Ç. akıl hastanesinde tutulacakArtı Gerçek

Tuzla ve Pendik civarından kedi, köpek, kaplumağa vb. hayvanları keserek yiyen Fatma Ç. adlı kadının akıl hastanesinde tutulmasına karar verdi.


Tuzla ve çevresinde 2015 yılından beri hayvanları kesip yiyen Fatma Ç. isimli seri hayvan katili kadın, 24 gün önce çıkarıldığı mahkemece akıl hastanesine sevk edilmişti. Fatma Ç.’nin akıl sağlığı kontrolleri yapılması kararı ile 21 gün süre ile hastaneye yatırılacağı bildirilmişti. Ancak hayvan hakkı savunucuları ve vatandaşlar Fatma Ç.’nin geçmiş yıllarda da akıl hastanesinde tedavi görüp topluma tekra karıştığında hayvan kesmeye devam etmesi nedeniyle bu kararı yeterli bulmamıştı.

Daha önce Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edildiğinde, ayakta tedavi ile bırakılmış olan kadın, 21.04.2019 tarihinde 'Cumhurbaşkanına Hakaretten' mahkemeye çıkarılmış. Geçen sene emniyetteki ifadesinin ardından kayıplara karışan F.Ç’nin Bingöl Adaklı Köyüne kaçtığı, Ocak ayında da Tuzla’da bir ilkokulun bahçesinde bir kediyi ve geçen ay Okan Üniv. bir köpeği kestiğinin bildirilmesi üzerine, Tuzla Asayiş Büro ekiplerince arandığı belirtildi. Uzun aramalar sonucunda yakalanan Fatma Ç.’nin, HayKonfed avukatlarının da bulunduğu adliyede 'beni hapise atmayın, hastayım, beni akıl hastanesine kapatın' dediği ve mahkemece bu yönde karar alındığı bilidiriliyor.

HayKonfed - Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre Fatma Ç.’nin akıl hastanesinde tutulmasına karar verildi. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde özel denetim altında tutulacak olan Fatma Ç.’nin sevk olması durumundan hayvan hakkı savunucuları bilgilendirilecek. (HayKonfed)