Kemal Öksüz'e ABD'de 2 yıl denetimli serbestlikArtı Gerçek

Kemal Öksüz, ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesi'ni sahte belgelerle kandırmakla suçlanıyordu.


ABD vatandaşı olan ve Türkiye'de "FETÖ üyeliği" iddiasıyla aranan Kemal Öksüz, ABD Kongresi’ne yalan beyanda bulunma gerekçesiyle Washington'da yargılandığı davada 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından hakkında iddianame hazırlanan ve geçen yıl ağustos ayında Ermenistan'da tutuklanan Kemal Öksüz, ceza duruşmasında hâkim karşısına çıktı. Washington DC Bölge Mahkemesi’nde görülen mahkemede iddia makamı, Öksüz'ün "ABD Kongre üyelerinin Azerbaycan'a 2013'te yaptıkları bir seyahat konusunda" Kongre’ye yalan söylediğini anlattı.

MAHKEME İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Savcı, Öksüz'ün o dönem başında olduğu Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi’nin "kâr amacı gütmeyen kuruluş" kategorisinde olmasına rağmen "lobicilik" yaptığını ve bu durumun yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Öksüz'ün avukatı ise müvekkilinin işlediği suçun farkında olduğunu, bundan pişmanlık duyduğunu ve mahkemeyle işbirliği yaptığını anlattı. İlgili mevzuat gereği 6 ile 12 ay arasında hapis cezası alabileceği kaydedilen Öksüz, 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Öksüz, 100 saat kamu hizmeti görevi de yapacak.

Duruşma boyunca savcılık makamına çeşitli sorular soran hâkim, savunma tarafına hiç soru sormadı. Ermenistan'da tutuklandıktan sonra ABD'ye iade edilen Öksüz, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul etmiş ve 50 bin dolar kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. (Kaynak: T24)