Kemikler, 90 günlük direnişten sonra toprakla buluştuArtı Gerçek

Oğlunun yakılmış kemiklerini almak için 90 gün direnen Kemal Gün, Hozat Cemevi'nde teslim aldığı oğlunun kemiklerini ilçe mezarlığında toprağa verdi.ARTI GERÇEK - Geçtiğimiz yıl Dersim'in Hozat ilçesinde yürütülen bir operasyon sonrasında yaşamını yitiren Murat Gün’ün babası Kemal Gün’ün ancak 90 gün süren açlık grevi sonrasında alabildiği oğlunun kemikleri, Dersim'in Hozat ilçesinde toprağa verildi.

Saat 14.30’da belediyeye ait bir ambülansla Hozat Cemevi’ne getirilen kemikleri teslim alan baba Kemal Gün, burada kısa bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “Eylemimiz sonlandı, bitti. Bu kadar canım. Aldık, teslim aldık. Bu kadar. 90 gün sürdü, eylemimiz” sözleriyle oğlunun kemiklerini alabilmek için yürüttüğü direnişi özetleyen Kemal Gün’den sonra ailenin avukatı Oya Aslan kısa bir açıklama yaptı.

Kemal Gün’ün tedavisinin, cenaze defin işleminin gerçekleşmesinden sonra İstanbul’da yapılacağını belirten Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Defin yapıldıktan sonra İstanbul’da müdahale edilecek. Şu an kendi sağlığını riske atmamak için herhangi bir besin almıyor. Besin alması doktor kontrolünde ve İstanbul’da olacak. Fiilen eylemini bitirmiş olsa da tıbbi müdahale İstanbul’da olacak. Cenaze teslim alındı. Tümüyle yanmış, kömüre dönüşmüş kemiklerden oluşuyor. Bunlardan kimlik tespiti yapılması Adli Tıp Raporu'ndan da anlaşıldığı gibi mümkün olmadı. Kemikler parçalanmış ve kömür haline dönüşmüş. 90 günlük bir açlık grevi bedeliyle kemikler alınabildi. Böyle olmamalıydı. Çok önceden alınabilirdi. Umarım Kemal Baba’da kalıcı bir rahatsızlık olmaz.”

Kemiklerin teslim alınmasından sonra Kemal Gün ve beraberindekiler Murat Gün’ü toprağa vermek üzere Hozat Mezarlığı’na hareket etti.

Cenaze, daha sonra Hozat İlçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.