KHK'li akademisyenin avukatlık stajı da durdurulduArtı Gerçek

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'in şikayetiyle hakkında soruşturma başlatılan Cenk Yiğiter'in avukatlık stajı da bitmesine 8 gün kala iptal edildi.


HABER MERKEZİ- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen ‘Barış Bildirisi’ imzacısı akademisyen Cenk Yiğiter’in, avukatlık stajı, bitimine 8 gün kala iptal edildi.

İLGİLİ HABER: REKTÖR İBİŞ ŞİKAYET ETTİ AKADEMİSYEN HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Adalet Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Dr. Cenk Yiğiter’i mesleğe kabul ederek avukatlık stajı yapmasına izin veren kararın iptali için dava açmıştı. Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi’nin gördüğü davada yürütmeyi durdurma kararı verildi ve staj süreci durduruldu. Yiğiter’in stajının bitimine 8 gün kala alınan kararı Yiğiter’e TBB bildirdi. TBB, Mahkemenin aldığı karar uyarınca Yiğiter’in staj listesinden çıkarıldığını tebliğ etti.

‘ÇALIŞMA HAKKIMIZ DA ENGELLENİYOR’

Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilmesinin ardından aynı okulda lisans eğitim hakkı kazanan fakat üniversitenin aldığı yönetim kurulu kararıyla kaydı yapılamayan Yiğiter stajının da iptal edilmesiyle ilgili şunları söyledi:

“Yürütmeyi durdurma kararı şu durumlarda verilir: Hukuka açık bir aykırılık görülürse ve telafisi mümkün olmayan bir zarar varsa. Bir kişinin avukatlık stajını tamamlaması nasıl telafisi mümkün olmayan bir zarar olabilir. Mahkemeler konu KHK’lılar olunca, onlarla ilgiliyse yurttaştan sayılmadığımız için hiçbir şekilde lehimize karar verilmeyeceğini öngörüyor. Bu aynı zamanda masumiyet karinesinin ne anlama geldiğini de gösteriyor. Hakkımızda soruşturma olmaksızın kamu görevinden çıkarıldık. Şimdi çalışma hakkımız da engelleniyor. Avukatlık kamu görevi değil. Avukatlık da yapamaz diye değerlendiriliyor. Bu şekilde bir sürü mağdur insan var. Bunlar gelecekte büyük tazminat olarak devletinin karşısına çıkacak.”