Kılıçdaroğlu Corbyn'le buluştuArtı Gerçek

Londra'ya giden CHP Lideri, seçimde ciddi bir çıkış yapan İşçi Partisi lideri Corbyn ile bir araya geldi. Görüşmede OHAL, hak ihlalleri, tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri ele alındı.


HABER MERKEZİ- İngiltere'nin başkenti Londa'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muhafazakar Parti hükümetinin Brexit için elini güçlendirmek amacıyla düzenlediği erken seçimde sürpriz başarı elde eden İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile biraraya geldi.

Bir saatlik görüşmede Türkiye’de demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, azınlıklarla ilgili sorunların yanı sıra Kıbrıs sorunu da ele alındı. 

YENİ BİR  REFERANDUM YOK

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL sürecinde yaşananlar ile tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri hakkında Corbyn’e bilgi veren Kılıçdaroğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili 'Annan Planı'ndan sonra Türk tarafının cezalandırıldığı, Rum tarafının ise ödüllendirildiği, son müzakerelerde Rum tarafının uzlaşmaz tutumuyla çözüm masasını devirdiği' yorumunu yaptı.

Corbyn de CHP liderini İngiltere'nin AB'den ayrılma süreciyle ilgili bilgilendirdi. Brexit konusunda yeni bir referandumun gündemde olmadığını belirten Corbyn de izlenecek yolun AB ile müzakerelerde bazı hakların güvenceye alınması olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ

Türkiye'ye duyduğu ilgiyle de bilinen Corbyn, ofisinde Türkiyeli çalışanların olduğunu ve Türkiye yemeklerine büyük ilgi duyduğunu aktardı. Corbyn'ı Türkiye’ye davet eden CHP lideri, ''2019’da biz Cumhurbaşkanlığını alacağız'' iddiasını tekrarladı. Kılıçdaroğlu, düşünce kuruluşu Democratic Progress Institute'ün basına kapalı toplantısına da katıldı. (SPUTNİK)