Kılıçdaroğlu'ndan İnce'ye seçim bağışıArtı Gerçek

Kılıçdaroğlu, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim kampanyasına 13 bin lira bağışta bulundu.


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) çıkardığı yasaya göre cumhurbaşkanı adayları sadece seçmenlerden aldıkları bağışlarla kampanyalarını sürdürebilecek. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçim kampanyasını sürdürebilmek için bağış kampanyası başlatmıştı.Cumhuriyet'in haberine göre, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim kampanyasına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan destek geldi. Kılıçdaroğlu, İnce'nin bağış hesabına 13 bin lira gönderdi.

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı, seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış alabileceğini açıklamıştı. YSK’ya göre bir kişi tarafından bir adaya en fazla 13.916 lira yardım yapılabilecek. Bu tutarın üzerindeki miktar Hazine’ye devredilecek.

Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın TBMM Şubesi’nde bağış hesabı açtıran İnce, seçmenlerine de bağış yapma çağrısında bulundu.

İNCE’YE ŞERO’DAN 10 TL

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye CHP’nin kedisi Şero’dan da 10 TL bağış geldi.

Şero twitter hesabından bağış makbuzunu paylaşarak “Yaş mama paramdan gönderdim, hadi almadan gelme @vekilince” yazdı.  Şero devamında “herkes para göndersin İnce’ye, dekontları burada görmek istiyorum” dedi.

PARTİLER DESTEK VEREMEYECEK 

Yasaya göre Cumhurbaşkanı adayları sadece seçmenlerden aldıkları bağışlarla kampanyalarını sürdürebilecek. 16 Nisan Anayasa Referandumu'nun ardından, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemine yönelik uyum yasalarının bazıları çıkmamıştı. Çıkmayan yasalar arasında Cumhurbaşkanı adaylarının propaganda masrafları da yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Seçim Yasası’nın 14'üncü maddesi “Adaylar, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamazlar” hükmünü içeriyor. Siyasi Partiler, tüzel kişilik olarak kabul edildiği için bu madde uyarınca Cumhurbaşkanı adayına yardımda bulunamıyor. 

Cumhurbaşkanı Seçim Yasası düzenlenirken Cumhurbaşkanı adaylarının Partili olmasına yönelik yasak vardı. 16 Nisan Anayasa Referandumu ile bu yasak kalktı. Ancak uyum yasaları çıkarılmadığı için Cumhurbaşkanı Seçim Yasasında, Partili Cumhurbaşkanının Partisi’nden yardım alabilmesi sağlanmadı. (POLİTİKA SERVİSİ)