'Kimyasal saldırı değil oksijen yetmezliği'Artı Gerçek

Robert Fisk, Duma'ya gitti ve halkın anlattıklarını yazdı: Kimyasal saldırı yoktu, gelenler oksijen yetmezliği çekiyordu ama bir Beyaz Bereli 'gaz' diye bağırdı ve panik başladı.HABER MERKEZİ - Hafta sonu ABD, İngiltere ve Fransa, Duma’da gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırıyı gerekçe göstererek Suriye’ye saldırı düzenlemişti. Bölgeye giden Kimyasal Silahları Önleme Örgütü’nün (OPCW) araştırmaları sürerken kimyasal saldırı iddiaları henüz açıklığa kavuşmuş değil.

İngiliz Independent gazetesinin deneyimli muhabiri Robert Fisk Duma’ya gitti. Buurada görüştüğü kişilerin verdiği bilgiler kimyasal saldırı iddiaları konusunda çok farklı bir hikaye anlatıyor. Bugün yayınlanan haberinde Fisk, kimyasal saldırının olduğu günle ilgili yerel bir doktor olan Asım Rahaybani’nin anlattıklarını aktardı. Doktor o gün yaşananlar için şöyle konuştu:

KİMYASAL SAKDIRI DEĞİL OKSİJEN YETMEZLİĞİ
“Ailemle birlikte evimin bodrumundaydım. Buradaki tüm doktorlar ne olduğunu biliyor. Rejim güçlerinin yoğun bombardımanı vardı ve gece boyu uçaklar Duma’nın üzerinde uçar. Ama o gece rüzgar vardı ve dev bir toz bulutu insanların kaldığı bodrum ve hücrelere dolmaya başladı. İnsanlar buraya oksijen yokluğu şikayetiyle gelmeye başladı. Sonra kapıda duran bir Beyaz Bereli “gaz” diye bağırdı ve panik başladı. İnsanlar birbirlerinin yüzüne su püskürtmeye başladı. Evet, o video burada çekildi. Çok zekiceydi ama gördüğünüz insanlar oksijen eksikliği çekiyordu, gazdan zehirlenmemişlerdi”

Suriye’deki cihatçılara yakınlığı ile bilinen Beyaz Bereliler adlı grubun daha önce de kimyasal saldırı ya da rejimin bombardımanları ile ilgili mizansenler hazırladığı sık sık gündeme gelmişti. Rusya ve Suriye’den, son Duma saldırısı sonrası yine mizansen açıklamaları gelmişti. Arap meslektaşlarıma da söylediğim gibi Suriye belki bir Jefferson tarzı demokrasi değil, gerçek bir diktatörlük ama bu insanları koyun yerine koymamıza neden değil. Bu insanlar gerçeğe dair birkaç cümle söyleyen yabancıları görmekten mutlular”

“NASIL OLUYOR DA TÜRKİYE’YE GELEN DUMALILAR GAZ SALDIRISINI BİLİYOR?
Fisk yazısında, Türkiye’deki kamplara giden Dumalıların kimyasal saldırı konusunda anlattıklarına da şüpheyle yaklaştı ve şu satırlara yer verdi:

“Nasıl oluyor da Türkiye’deki kamplara ulaşan Dumalılar gaz saldırısını anlatırken bugün burada, Duma’da hiç kimse bunu anımsamıyor? Hapishaneye benzeyen tünellerde yaşamak zorunda kalan Dumalılar birbirinden o kadar izole durumdalar ki bizim dünyamızdaki ‘haberler’ onlar için bir anlam ifade etmiyor.

CİHATÇILAR EVLERE EL KOYDU
Robert Fisk yazısında kimyasal saldırının dışında cihatçıların uzun süren hakimiyeti sırasında Duma’da yaşananlar hakkında da kentte yaşayanların anlattıklarını aktardı. Dumalılar, Suriye ve Rusya’nın saldırılarını engellemek için sivillerin evlerine el koydu. Bir Dumalı da kuzeninin rejime yakın olma suçlamasıyla Ceyş’ül İslam tarafından infaz edildiğini anlattı.

Fisk yazısının sonunda, Suriye’ye saldırıda yer alan İngiltere’ye üstü kapalı bir de eleştiri getirdi:

“Suriyeli bir albay, tünellerden birine girip, ne kadar derin olduğunu görmek isteyip istemediğimi sordu. Bir milden fazla gittikten sonra durdum, albay bana “bu tünel Britanya’ya kadar uzanıyor” dedi. Evet, bayan May’in (İngiltere Başbakanı) emrini verdiği hava saldırısını tüm bu tünel ve tozla yakından ilgili olduğunu hatırlıyorum. Peki ya gaz?”