Korucular, HDP’nin sandık görevlilerini ölümle tehdit etti



Artı Gerçek

Kulp ilçesinde bağlı Koçkar ve Aygün köylerinde çalışacak olan görevliler engellenmek istendi.



Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Koçkar (Totana) ve Aygün (Memetkan) köylerinde HDP’nin sandık görevlisi olarak görevlendirilen 3 kişi sandık başına gitmemeleri için korucular tarafından ölümle tehdit edildi.  Seçimde 2 sandığın kurulacağı Aygün köyüne gitmek için dün öğleden sonra Hükümet Konağı önüne gelen HDP’nin sandık görevlileri M.H. ve S.Z. köy korucusu tarafından tehdit edildi. AKP Kulp ilçe Başkanı Amil Yatçı’nın akrabası olan köy korucusu İrfan Yatçı, Hükümet Konağı önünde bekleyen sandık görevlilerinin yanına gelerek, İlçe Seçim Kurulu başkanının bulunduğu bir ortamda köye gitmemeleri için tehdit etti.
 
"GİDERSENİZ KAN İÇİNDE KALACAKSINIZ"

Köy korucusu İrfan Yatçı, M.H.’ye “Gitmeyeceksin. Sen benim ne yaptığımı biliyorsun, ben de senin. Niye oraya gidiyorsunuz. Onlarca şehidimiz var. Oraya gitmeyeceksiniz. Giderseniz kan içinde kalacaksın. Bunun bedelini ödeyeceksiniz” dedi. HDP’nin sandık görevlileri durumu bildirdikleri İlçe Seçim Kurulu Başkanı ise “Olur mu öyle şey. Yarın orada güvenlik sağlanacak. Bir şey olursa tutanak tutarsınız” dediği öğrenildi. Tehditlere rağmen köye gitmekte ısrar eden sandık görevlilerinin, köyde görev yapacak sandık başkanları için ilçe seçim kurulu tarafından tahsis edilen resmi araca binmesi korucular tarafından engellendi. Bunun üzerine sandık görevleri, kendi imkânlarıyla Aygün köyüne gitti.
 
TELEFONLA ARAYARAK TEHDİT ETTİ

Olayı duyan HDP ilçe yöneticileri durumu, İlçe Seçim Kurulu Başkanı'na bildirdi. Bu sırada başkanın yanına gelen AKP Kulp İlçe Başkanı Amil Yatçı, “Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Provokasyon yapmayın” diyerek, kimsenin HDP’nin sandık görevlilerini tehdit etmediğini savundu. Korucu İrfan Yatçı'nın, sandık görevlisi M.Z.’nin bir yakınını arayarak, “Beni şikâyet etmişler benden silahımı alacaklar. Şikâyetinden vazgeçsin” dediği öğrenildi.  Ardından sandık görevlisi M.Z.’yi telefonla arayan İrfan Yatçı “Siz orda mısınız? Sandık başına gitmeyeceksiniz. Biz bedel ödemişiz orada ne işiniz var” diyerek, şikâyetinden vazgeçmesi ve köyden ayrılmasını istediği öğrenildi.
 
SANDIK GÖREVLİSİ KÖYÜ TERK ETTİ

Öte yandan, AKP İlçe Başkanı olan Amil Yatçı’nın köyü olan Koçkar’da HDP’nin sandık görevlisi S.P., sandık kurulu üyeleriyle birlikte akşam üzeri köye gitti. Köyde bulunan korucular, S.P.’ye, “Bizim şehitlerimiz var, biz teröristleri misafir etmiyoruz” diyerek, köyde barınmasına izin vermedi. Bunun üzerine S.P. köyü terk edip ilçeye dönmek zorunda kaldı.
 
HDP BLOK OY KULLANILMASINDAN ENDİŞE EDİYOR

Sandık görevlilerinin can güvenliği ve sandık güvenliğinden endişe eden HDP ilçe ve il yöneticileri il ve ilçe seçim kuruluna girişimlerde bulundu. HDP yöneticileri, sandık görevlilerinin engellendiği bu köylerde blok oy kullanılmasından endişe ediyor. (MEZOPOTAMYA AJANSI)