'Krizin maliyeti 50 Milyar TL'Artı Gerçek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ile yaşanan vize krizinin maliyetinin 50 milyar TL olduğunu söyledi.


HABER MERKEZİ- Kılıçdaroğlu, ABD ile yaşanan vize krizinin maliyetinin 50 milyar TL olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKILCI POLİTİKALAR ŞART

Türkiye'nin ABD ile ilişkilerini akılcı politikalarla yeniden gözden geçirip düzeltmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türk- ABD ilişkilerinin akılcı politikalarla yeniden gözden geçirilip düzeltilmesi lazım. Çünkü Türkiye sadece ABD ile değil, ABD'nin şu veya bu şekilde içinde bulunduğu uluslararası kuruluşların da üyesi. Bu ilişkilerin daha fazla gerilmemesi ve bir an önce akılcı politikalarla düzeltilmesi lazım."dedi.

AĞIR BİR KARAR

Vize ambargosunun ağır bir karar olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Binlerce öğrenci ve ABD'ye tedavi için giden hastalar var. İş dünyası var. Bütün bunların hepsi duracak. Son kararın bize maliyeti 50 milyar TL. Bunu alıp başka amaçlarla yorumlamasınlar diye grup konuşmamda söylemedim. Dövizin yükselmesi var, borsanın maliyeti var. Zarar aslında Türkiye'ye"dedi.

'ARKA KAPIYI AÇIK TUTMALI '

Arka kapı diplomasisisinin açık tutulması gerektiğini dile getiren CHP Lideri, "Bu kapının çok sağlıklı ve inandırıcı çalışması lazım. Karşılıklı verilen bilgilerin güvene dayanması lazım. Gözaltına alınan kişi FETÖ'den olabilir, FETÖ ile ilişkisi olabilir. Söylersiniz, "Biz bunu alacağız" diye. Çünkü bunun kaçacak yeri yok zaten, nereye gidecek ki…" diye konuştu.