Küba Devlet Başkanı: Mazot bitti, taşımacılıkta hayvanları kullanınArtı Gerçek

Yıllardır ambargolarla yaşayan Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel, dizel sıkıntısından dolayı, vatandaşlara hayvanlarla taşımacılığın daha yaygın kullanılması çağrısı yaptı.


Yıllardır ABD’nin uyguladığı yaptırımlarla yaşayan Küba’da enerji krizi yaşanıyor. Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Ekonomi Bakanı Alejandro Gil devlet televizyondan halka seslendi. Halkı, dizel yakıt yetersizliğine bağlı yaşanacak sıkıntılara karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyaran Diaz-Canel, olası aksaklıklar hakkında alacakları önlemleri aktardı.

Adaya petrol taşıyan nakliye firmalarına uygulanan tedbirlerin ve Küba'ya yönelik yaptırımların sertleştiğini söyleyen Diaz-Canel, ülkesindeki yakıt sıkıntısının sorumlusu olarak ABD’yi suçladı.

Toplu taşımada yaşanan sorunların uzun kuyruklar oluşturduğuna değinen Diaz-Canel, ‘Toplu taşıma, lojistik ve enerji üretiminde, dizel yakıta bağlı problemler olabilir. Bu tür sorunlardan kaçınmak için önlemler almaya çalışıyoruz" dedi.

Devlet tarafından işletilen bazı sanayi kuruluşlarında üretime ara verileceğini belirten Diaz-Canel ve Gil, hayvanlarla taşımacılığın daha yaygın kullanılması çağrısı yaptı. 

Hükümet yetkilileri, ülkedeki dizel yakıt yetersizliğine bağlı enerji krizinde elektrik kesintisi beklenmediğini ifade etti.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan ve ekonomik yaptırım uygulanan Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı Donald Trump’ın başkan olmasının ardından iptal edildi.

Trump normalleştirme kararını ‘sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğu gerekçesiyle’ iptal ettiğini söyledi. Bu kararın ardından Küba’ya yeni yaptırımlar da uygulanmaya başladı. (Independent)