'Kaybettiğin davaları cebinden mi ödüyorsun?'Artı Gerçek

Bakan Albayrak, 'Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu biliyoruz' dedi, Kılıçdaroğlu'na 'Kaybettiğin davaları cebinden mi ödüyorsun' diye sordu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda ekonomideki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Albayrak'ın hedefinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da vardı.

Albayrak, "Bu kadar zarar veren başka bir muhalefet ben hatırlamıyorum. Yalan söyleyip gündemi çarpıtmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Kendi tabanı bile karşı. İsrail ile ilgili yanıtını aldı yüzü bile kızarmadı. Rezil oldukça yalana sarılıyor. Yenildikçe koltuğa sarılıyor. Bizim derdimiz millet ve memleket. Biz bu ülkeyi çok daha yukarıya çıkarmak seviyesindeyiz. Ödediğin cezaları kendi cebinden mi partiden mi ödüyorsun?" diye sordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Genel Kurulu olağanüstü bir kararla ocak ayına çekilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Hazine'ye 37 milyar lira vereceğini de söyledi. Albayrak, "TCMB'nin nisan ayında Hazine'ye devredeceği kârı ocakta 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek" dedi.

MÜSİAD toplantısında konuşan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

Finansal sektörün potansiyelini daha da geliştireceğiz.

Dengelenme sürecinde çok önemli mesafe katettik.

Sıkı maliye politikasını, kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını kararlı bir şekilde sürdürme taahhüdünde bulunduk, mali disiplin bugüne kadar ekonomik başarılarımızın en önemli çıpalarından biri oldu ve bu şekilde kalmaya devam edecek.

Sağlıklı, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme için önümüzdeki bir kaç yıl potansiyelimizin daha altında bir büyüme hedefi koyduk.

Bu kaliteli bir büyümeyi inşa edecek bir dönüşüm.

Önceliğimiz ekonomideki kırılmalar. Son 3-5 aydaki gelişmeler büyük umut vadediyor. İhracatımız 168.1 milyon dolarla tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

Hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.

Bugün yaşadığımız saldırıların detaylarına baktığımızda Türkiye'ye özgü saldırılarla karşı karşıyayız. Faiz ve ekonomiye ilişkin atarlarla karşılaştığımız süreçte atik attığımız adımlarla bu süreci atlattık.

Bu sürece ilişkin son 3-5 aydaki gelişmeler büyük umut vadediyor.

Cari işlemler açığı yıl sonu (2018) itibariyle 20 küsur milyar dolarlarda gerçekleşecek.

(Cari açık/GSYH) YEP'te söylediğimiz yüzde 4,7 oranının çok daha altında yüzde 3,0'lerde yılı tamamlamayı bekliyoruz.

Yarın Bankalar Birliği ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağız.

(Merkez Bankası'nın olağanüstü kararı) Merkez Bankası'ndan Hazine'ye devredilecek kâr 37 milyarliralar seviyesinde, beklentimizin çok daha üzerinde. TCMB'nin nisan ayında Hazine'ye devredeceği kârı ocakta 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek. Bu tutarın nisan yerine ocak ayında devredilmesiyle ilgili dedikodular yapıldı. Bu piyasaya daha erken likidite sağlamak için yapılıyor.

Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu biliyoruz.

Bu kadar zarar veren başka bir muhalefet ben hatırlamıyorum. Yalan söyleyip gündemi çarpıtmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Kendi tabanı bile karşı. İsrail ile ilgili yanıtını aldı yüzü bile kızarmadı. Rezil oldukça yalana sarılıyor. Yenildikçe koltuğa sarılıyor.

Bizim derdimiz millet ve memleket. Biz bu ülkeyi çok daha yukarıya çıkarmak seviyesindeyiz. Ödediğin cezaları kendi cebinden mi partiden mi ödüyorsun?

(Kılıçdaroğlu'na) Rezil oldukça yalana, her seçimi kaybettikçe koltuğa sarılıyor. Böyle bir zihniyetle bizim yapmamız gereken hiç zaman kaybetmemek. Kaybettiğin davaları kendi cebinden mi ödüyorsun?" (EKONOMİ SERVİSİ)