Kürt partilerden Afrin uyarısı: Evdeki hesap çarşıya uymazArtı Gerçek

Türkiye’nin Afrin'e yönelik askeri müdahale hazırlığına tepki gösteren Kürt siyasi partileri: Böyle bir müdahale Türkiye'ye bir şey kazandırmazHABER MERKEZİ - Türkiye'nin Afrine'e yönelik operasyon hazırlığına tepki gösteren Kürt partilerin yöneticilerinden de tepki geldi.

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Afrin'e yönelik askeri müdahale için sunulan 'Türkiye'nin güvenliğinin tehdit altında olduğu' gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Kürtlerin her türlü saldırıya karşı kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen Çiftyürek, Suriye operasyonunda sıkışan Heyet Tahrir El Şam üyelerinin bir kısmının Türkiye sınırlarına dayandığına dikkat çekti. Çifyürek, Türkiye’nin bu gruplara alan açmak için Kürt coğrafyasını hedefine koyduğunu söyledi.

'NE SOÇİ KALIR NE ASTANA'

İdlip ve Afrin denkleminde, evdeki hesapların çarşıya uymadığını söyleyen Çiftyürek, "Halep karşılığında Rusya, Türkiye’nin El Bab ve Cerablus'a girmesine izin verdiyse yine aynı şekilde İdlip, Heyet Tahrir El Şam ve bileşenlerini 20 bin civarında militanı savaşsız çıkarıp buna karşılık Afrin'e operasyon izni alacaktı. Ancak ne Türkiye desteklediği örgütleri oradan çıkarabildi, ne de Rusya bugüne kadar izni verdi. Rojava'ya yönelik işgal girişimi başlarsa, ne Soçi kalır ne de Astana kalır" dedi. Çiftyürek Türkiyeli aydınlara ve demokrasi çevrelerine ise saldırıya karşı tavır alma çağrısı yaptı.

'AFRİN AÇIKLAMALARI İÇ SİYASETE DÖNÜK'

Erdoğan'ın, Afrin'e yönelik açıklamalarının iç siyasete dönük olduğunu dile getiren Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Zeki Ekinci de, Kürtlerin bu durumdan ciddi derecede rahatsız olduğunu söyledi. Türkiye'nin Afrin'e saldırmasına ihtimal vermediğini söyleyen Ekinci, "Olası bir saldırı, Türkiye için herhangi bir kazanım getiremeyecektir. Bataklık olur, 'kolay alırız' durumları olmaz. Mümkün değil" dedi.

'ASIL SORUN ERDOĞAN'ıN KÜRT TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ'

Partiya Azadiya Kürdistan (PAK) MYK üyesi Hanefi Turan ise, Türkiye'nin dünyanın en uç noktasındaki bir Kürt kazanımına karşı dahi anında refleks gösterip, tepki verdiğini belirterek, "Erdoğan'ın, Afrin nefreti Kürt karşıtlığı ve tahammülsüzlüğünden kaynaklanıyor. Asıl mesele Kürdün herhangi bir hakka, hukuka kavuşmaması sorunudur. Bunu kendilerine beka sorunu olarak görüyorlar" dedi. Kürtler arası ittifakın hayati olduğunu söyleyen Turan, Türkiye'deki Kürtlerin oluşabilecek saldırıya duyarsız kalamayacağını, operasyondan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. (Mezopotamya Ajansı)