'Kürt sorununu çözemeyenler ülkeyi felakete sürükledi'Artı Gerçek

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Türkiye büyük bir açmazın içine sürüklenmiştir. Ülkenin en önemli sorunu Kürt sorunudur. Türkiye Kürt sorununu çözmeden yol alamaz' dedi.


POLİTİKA -Seçim çalışmaları kapsamında Urfa’ya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Urfa İl Örgütünün düzenlediği yemek programına katıldı.

Sezai Temelli, AKP iktidarının erkan seçim kararıyla partileri hazırlıksız yakalamaya çalıştığını ifade etti. HDP’nin hazırlıksız olmadığını, 40 yıldan beridir barış ve demokrasi mücadelesi yürüttüğünü dile getiren Temelli, “Türkiye’yi değiştirip geliştirecek olan tek hareket HDP’dir. Türkiye halkları ancak yan yana gelirse başarabilir. HDP bu anlamda çalışmalarını çok daha yoğun ve kararlı bir şekilde yürütüyor. Türkiye büyük bir açmazın içine sürüklenmiştir. Ülkenin en önemli sorunu Kürt sorunudur. Türkiye Kürt sorununu çözmeden yol alamaz. Kürt sorununu çözemeyenler ülkeyi büyük bir felakete sürüklemiştir. Kürt sorunu sadece Türkiye’nin değil bölgenin sorunudur” diye konuştu.
 
‘TECRİTİ KALDIR İNSANLAR İMRALIYA GİTSİN’
 
İktidarın seçimlerden sonra Kürt sorunu konusunda çözüm adımı atabileceklerini söylediğini hatırlatan Temelli, şöyle konuştu “Niye seçimlerden sonrayı bekliyorsun. Yarın adım at. Tecridi kaldır, insanlar İmralı’ya gitsin. İmralı tecridi tüm ülkeye uygulanıyor. Tecrit bir savaş politikasıdır. Tecrit kalkarsa bu ülkeye barış gelir. Bunların inancına ve sözlerine güvenmiyoruz. Halklarımıza, insanlarımıza, gençlerimize verecekleri hiçbir şey kalmadı. Her gün daha kötüye gidiyor ülke. Bu kötü zihniyeti ancak bizler, yani iyiler durdurabilir.” (MA)