Kuzey Kore Trump'la hala görüşmek istiyorArtı Gerçek

ABD Başkanı Trump'ın Kim Jong-un ile yapılması planlanan zirveyi iptal etmesine rağmen Kuzey Kore, hala 'ne zaman ve ne şekilde olursa' görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.


12 Haziran'da Singapur'da yapılması öngörülen görüşmenin detayları netleşmemişti, ancak Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve gerilimin azaltılmasına odaklanılması bekleniyordu. Ancak bugün ABD Başkanı Donald Trump, Kim Jong un'a hitaben yazdığı bir mektupla görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı.

İLGİLİ HABER: TRUMP KUZEY KORE ZİRVESİNİ İPTAL ETTİ

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye Gwan, "Zirvenin iptali için yapılan bu ani ve tek taraflı açıklama beklemediğimiz bir gelişmeydi ve büyük bir üzüntüden başka bir şey hissetmiyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı Kim, ABD ile her zaman görüşmeye istekli ve hazır olduklarını belirterek, "Başkan Trump'ın daha önce hiçbir ABD başkanının göstermediği cesareti sergileyip bu zirve gibi çok önemli bir etkinliği gerçekleştirme çabalarını içten bir şekilde takdir ettik” şeklinde konuştu. Kuzey Kore devlet kanalları aracılığıyla sözlerini ulaştıran Kim ayrıca, "Trump formülü” olarak isimlendirdikleri yöntem ile tarafların endişelerinden arınmasını umduklarını belirtti ancak formülün ayrıntılarına dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Kuzey Kore'den nükleer silah programını tamamen sonlandırmasını ve elindeki tüm nükleer başlıkları teslim etmesini bekleyen Washington yönetiminin bu talebi sonrası Pyongyang'ın olumsuz sinyaller göndermesi üzerine ABD tarafından çeşitli açıklamalar yapılmıştı.

KADDAFİ BENZETMESİ GERGİNLİK YARATTI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, nükleer programından tamamen vazgeçmemesi hâlinde Kim Jong Un'un, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'ye benzer bir sonla karşılaşabileceğini dile getirmişti. 2011 yılında başlayan Arap Baharı sırasında Libya'da çıkan iç savaşta 42 sene süren Kaddafi iktidarı devrilmişti. Kaddafi de kaçmaya çalışırken Batı destekli muhalif milisler tarafından yakalanarak öldürülmüştü.

Kaddafi benzetmesinin tepkilere yol açtığı Kuzey Kore'de Dış İlişkilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Choe Son Hu, ABD'li yetkililerin Libya örneğini "aptalca" bulduğunu söylemişti. Trump, Kuzey Kore lideri Kim'e gönderdiği mektupta bu durumdan "bariz düşmanlık" olarak bahsederek Singapur zirvesini iptal ettiğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)