Alman hükümeti 'durduruldu' demişti ama imzalar atıldıArtı Gerçek

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel koalisyona kadar Türkiye'yle tank modernizasyonu konusunda yeni bir adım atılmayacağını söylemişti.


HABER MERKEZİ - Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'nin elinde bulunan Leopar tanklarının modernizasyonunun durdurulduğu ve bu konuda Almanya'daki koalisyon anlaşmasının tamamlanmasına kadar adım atılmayacağını açıklamıştı. Ancak Almanya basınında çıkan haberlerde bu açıklamalara karşın tankların modernizasyonu ile ilgili anlaşmaya vardığı öne sürüldü.

Almanya devlet kanalı ARD'nin 'Politikmagazin Report München' programı ile Stern dergisinin araştırmasına göre Gabriel'in, mevkidaşı Çavuşoğlu'yla buluşmasından 4 gün sonra, 9 Ocak'ta Türkiye şirketi BMC, Düsseldorf'ta Alman silah firması Rheinmetall ile tankları güçlendirme konusunda bir anlaşma imzaladı. 


İLGİLİ HABER: ALMANYA TANK MODERNİZASYONUNU DURDURDU


RHEİNMETALL TÜRKİYE'DE TANK ÜRETMEK İSTİYOR
ARD'de ve Stern'de yer alan habere göre Rheinmetall'ın Türkiye planları şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan yakında Türkiye'de tank inşa etmek istiyor. Bu işi Rheinmetall üstlenmek istiyor. Şimdiden RBSS adını taşıyan ve Ankara'da bulunan Türkiye'de bir yan kuruluş kurdu. Bir de Erdoğan yandaşlarına ait BMC adlı bir grup mevcut. BMC Alman grubuna kapı açacak şirket olarak hizmet edecek. ARD'nin ve Stern'in elde ettiği Rheinmetall ve BMC mailleşmelerinde, Rheinmetall çalışanı BMC'nin "Türkiye'de talep kararlarında ve satınalma programlarında bir etkiye sahip" olduğunu "nihayet ispatlamalıdır" yazıyor. Bir başka Rheinmetall müdürü "Erdoğan'la gerçekten bir zirve toplantısına şu anda ihtiyacımız var" şeklinde yazmış. BMC'den böyle bir toplantıyı ayarlamasını istiyor. Bundan kısa bir süre sonra Erdoğan birkaç Rheinmetall yöneticisi ile görüşmüş."

Habere göre de anlaşma çerçevesinde tankların roket saldırıları ve bubi tuzaklarına karşı savunmasının geliştirileceği belirtildi. Haberde ayrıca Rheinmetall'in Türkiye'nin yeni üreteceği tanklarla ilgili projede tamamlayıcı firma olarak yer almak istediği vurgulandı.

RHEİNMETALL BASINA BİLGİ VERMİYOR
Haberde, Rheinmetall ve BMC'nin 'Politikmagazin Report München' ve Stern'in görüşme taleplerini yanıtlamadığı da belirtildi ve Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın silah ihracatıyla ilgili yasal nedenlerden dolayı bilgi vermediği de hatırlatıldı.

YEŞİLLER TANKLARIN YENİLENMESİ ANLAŞMASINA 'SKANDAL' DEDİ
Anlaşma ile ilgli Almanyalı politikalardan eleştiriler geldi. Yeşiller milletvekili ve ekonomi uzmanı Dieter Janecek anlaşma için "sakandal" dedi. Janecek, hükümeti "Federal Almanya Hükümeti bir taraftan insan haklarını savunuyor ve Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in serbest bırakılmasını istiyor bir yandan da silah anlaşmasının içinde yer alıyor" sözleriyle eleştirdi. Janecek konuyla ilgili kamuoyunun baskısı azalır azalmaz anlaşmanın hükümet tarafından hemen onaylanacağından korktuğunu da ifade etti.