Leyla Güven’in evinin önündeki abluka kaldırıldıArtı Gerçek

Açlık grevinin 169'uncu gününü geride bırakan HDP Milletvekili Leyla Güven'in Diyarbakır'daki evinin bulunduğu caddeye kurulan abluka kaldırıldı.PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması talebiyle 169 gündür açlık grevi eylemi yapan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan evi polis ablukasına alındı.

Mezototamya Ajansı’nın duyurduğu haberde, Leyla Güven’in Bağcılar mahallesinde bulunan evinin bulunduğu caddeye çok sayıda zırhlı araç, Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ve çok sayıda, çevik kuvvet ekibi otobüslerle sevk edildi. 

Ablukanın, Leyla Güven’in evinin önünde basın açıklaması yapmak istendiğine dair istihbarattan kaynaklandığı açıklandı.

 

 

Ablukanın akşam saatlerine kadar sürdüğü Leyla Güven'in kızı gazeteci Sabiha Temizkan tarafından sosyal medya mesajıyla duyuruldu.

GÜVEN'İN HASTANEYE KALDIRILDIĞI İDDİALARI YALANLANDI

Leyla Güven'in hastaneye kaldırıldığı iddialarını da yalanlayan Sabiha Temizkan, sosyal medyadan yayınladığı mesajda, "Annem Leyla Güven ilgili hastaneye kaldırıldığı ya da yazmayı dahi istemediğim iddialar doğru değil. Annemin sağlığı kritik evet ama tabi ki ve iyi ki hayatta" ifadeleri kullandı.

ABLUKA KALDIRILSADA, BİR ZIRHLI ARAÇ VE TOMA HALEN BEKLETİLİYOR

Yaşanan sıradışı hareketlilik hakkında resmi bir açıklama yapılmazken, Güven'in evinin önündeki polis ablukası yaklaşık 3 saat sonra kaldırıldı.

Bölgeye sevk edilen araç ve çevvik kuvvet ekipleri saat 20.00'den itibaren çekilmeye başlarken, Güven'in evinin civarında bir zırhlı araç ile bir TOMA halen hazır bekletiliyor.

(HABER MERKEZİ)