Lira ve Ruble sallanıyorArtı Gerçek

Alman Commerzbank analisti Leuchtmann, 'Putin'in ekonomisine yönelik yaptırımlar, fiilen onaylanmış şirketlerin çok ötesine yayılıyor' dedi.


ARTI GERÇEK - Yıllardır, gelişmekte olan piyasalar, girişimci kapitalistlerin kar elde etmesi için caziplerdi,  ekonomik güçler tarihsel olarak düşük faiz oranlarıyla bunu mümkün kıldı.

Ancak şimdi ABD'nin yükselen faiz oranları ve ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar ve Suriye savaşındaki tırmanış, belirsizliğe neden oluyor. Yatırımcılar, paralarını gelişmekte olan ekonomilerden çekiyor ve para birimlerinin harekete geçmesine neden oluyor. Buna bağlı olarak Türk Lirası rekor düşüş seviyelere gerilerken, Rus Rublesi çöküyor.

Yeni ABD yaptırımlarının açıklanmasını takiben, Rus para birimi, değerinin yüzde onundan fazlasını kaybetti. Geçen haftanın sonunda, 2016 yılı sonundan bu yana ilk defa bir ruble için 65 doların üzerinde ödenmesi gerekti (aktüel olarak 62.29 ruble).

Bild gazaetesinde yer alan habere göre, Almanya Commerzbank analisti Ulrich Leuchtmann, "Kremlin patronu Vladimir Putin'in ekonomisine yönelik yaptırımlar, fiilen onaylanmış şirketlerin çok ötesine yayılıyor ve Rusya'nın parasının üzerinde baskı oluşturuyor" dedi.

Yaptırımlar Rusya'yı vurdu. Yaptırımlar, yedi oligark dahil olmak üzere 38 şirketi ve kişiyi hedef alıyor. Etkilenenler arasında Putin'le yakın ilişkide olan zengin Ruslar ve onların şirketleri de var.

ABD Büyükelçisi Nikki Haley, Suriye lideri Beşar Esad'a verdiği destekle Rusya'ya karşı yeni ABD yaptırımlarını da duyurdu. Bu yaptırımlarla Esad'a ekipman satan ve kimyasal silahlarla uğraşan şirketler cezalandırmalı.

Öte yandan, Suriye ile iş yapan Rus şirketlerinin hisse senetleri borsalarda yüzde 20'ye kadar kayıplar kaydetti.

İLGİLİ HABER: ABD YAPTIRIMLARI RUS ŞİRKETLERİNE BASKIYI ARTTIRDI

İLGİLİ HABER: YAPTIRIMLARIN RUS MİLYARDERLERE FATURASI 16 MİLYAR DOLAR