Maçoğlu: Devlet Ovacık'ı ranta açmak istiyorArtı Gerçek

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sermayenin göz diktiği ilçede gerçekleştirilmek istenen projeler hakkında konuştu.HABER MERKEZİ- Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Dersim'in Ovacık ileçsinde yürütülen politikalarla ilgili, devletin ilçelerini ranta açmak istediğini savundu. Maçoğlu, "Ovacık’a yönelik hunharca bir saldırı var. Devlet burayı ranta açmak istiyor. Kapitalizm Ovacık ilçesini kendi istediği gibi tasarlamak istiyor" dedi. 

Etrafı dağlarla kaplı, doğal güzelliğiyle ilgi toplayan Ovacık, sermaye tekelinin tehdidi ile karşı karşıya. Doğası ve Munzur suyunun ana kaynağı olmasının yanı sıra birçok zenginliği içerisinde barındıran Ovacık, şirketlere peşkeş çekiliyor. Son dönemlerde özelikle Ovacık üzerinde yapım kararı alınan HES ve baraj projelerinin hızlandırılması, Munzur suyunun taşınmak istenmesi, tarım arazilerinin ihaleye çıkarılması “Ovacık’ın kimyası ile oynanıyor” yorumlarına neden oldu. 

"TOPLUM GÖÇE ZORLANIYOR"

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Mezopotamya Ajansı'ndan Semra Turan'a ilçede gerçekleştirilmek istenen projelerle nelerin hedeflendiğine dair açıklamalarda buundu. Maçoğlu, 1937-38 Dersim katliamından bu yana Dersim coğrafyası üzerinde HES ve baraj projeleri olmak üzere birçok politikanın yürütülmek istendiğini belirterek, toplumun yaşam alanlarını daraltıp göçe zorlanmak istendiğini kaydetti. 

"YÜZDE 70'İ SU ALTINDA KALACAK"

Ovacık ilçesinde yürütülen projelerin son 2 yılda hız kazandığına işaret eden Maçoğlu, “Özelikle Konaktepe 1-2 projelerin tekrardan gündeme alınması, Ovacık ilçesinin insansızlaştırılması anlamını taşıyor. Çünkü bin 200 kodu olan bir baraj ancak buranın rakımı bin 300 yani 50-60 metreye kadar şehrin tam içine girecek şekilde bir baraj yapılmak isteniyor. Ayrıca Ovacık ilçesinin birçoğu milli park içerisinde yerini alıyor. Bu baraj ile Mili Park'ın yüzde 70’i su altında kalmış olacak” dedi. 

"DEVLET BURAYI RANTA AÇMAK İSTİYOR"

Maçoğlu, ilçenin neden hedefe konduğunu ise şu sözlerle ifade etti: “Kapitalizme hizmet eden bütün devletler ve sistemler özgür olan her şeyi kendi tekeline almak isterler. Sermaye şirketleri Ovacık’taki Munzur suyunun özgür akması, doğanın onlara hizmet etmesinden haz edemiyor. Bu nedenle Ovacık’ı ranta açmak istiyorlar. Buradaki insanlara hizmet sunulmuyor. Ancak yapılmak istenen projeler ile dışardan buraya insanlar yerleştirilmek isteniyor. Ovacık’a yönelik hunharca bir saldırı var. Devlet burayı ranta açmak istiyor. Kapitalizm Ovacık ilçesini kendi istediği gibi tasarlamak istiyor.” 

Maçoğlu, “Ovacığı tekeline almak isteyenlere karşı biz de toplumsal direnişi örgütleyeceğiz. Doğayı kurtarmak için Türkiye’deki bütün çevrecileri Ovacık ilçesini sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.