Macron'dan Cezayir'e zeytin dalıArtı Gerçek

Cezayir'i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 1850'lerde öldürülen Cezayirli direnişçilerin Paris'teki İnsan Müzesi'nde tutulan kafataslarını iade edebileceklerini söyledi.


HABER MERKEZİ - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Fransa’nın eski sömürgesi olan Cezayir’e tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Cezayir'i ilk kez ziyaret eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Başkent Cezayir'de bağımsızlık savaşında ölenlerin anısına yaptırılan şehitler anıtına çelenk kodu.

Fransa’nın II. Dünya savaşı’ndan sonra doğan ilk cumhurbaşkanı olan Macron daha sonra 2013'te felç geçirdiğinden beri kamuoyu önüne pek çıkmayan 80 yaşındaki Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ile bir saatlik görüşme gerçekleştirdi.

Cezayir’e 'dost' ve 'ilişkileri güçlendirmek isteyen yapıcı ortak' olarak geldiğini söyleyen Macron, 1850'lerde öldürülen Cezayirli direnişçilerin Paris'teki İnsan Müzesi'nde tutulan kafataslarını Cezayir'e iade edebileceklerini söyledi.

Fransa'nın pek çok katliama imza attığı 1954-1962 arasındaki bağımsızlık savaşında 1.5 milyon Cezayirli ölmüştü. Paris'te 17 Ekim 1961'de protesto düzenleyen yüzlerce Cezayirli, Fransız polisi tarafından katledilmişti