Macron'un 'Türkiye ile Rusya'yı ayırdık' sözlerine yanıtArtı Gerçek

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un sözlerine ilk yanıt Türkiye'den geldi.


HABER MERKEZİ- Fransız televizyon kanallarına konuşan Macron, Suriye'ye yönelik operasyonun Türkiye ile Rusya’yı ayırmayı sağladığını söylemişti. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Türkiye ile Rusya'yı ayırdık" sözlerine “Türkiye ne Rusya ve İran'la ne de ABD ile aynı hedefe koşan bir ülkedir” yanıtı verdi.

İLGİLİ HABER: OPERASYON TÜRKİYE İLE RUSYA'YI AYIRMAYI SAĞLADI

Katar'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye dönük operasyonunu değerlendirdi.

Bozdağ, "Kimyasal silah kullanılması büyük bir vahşettir ve insanlık suçudur. Konvansiyonel silahların kullanılması masumların öldürülmesi de korkunçtur. Dünya uzunca bir zamandır Suriye'de masum insanların öldürülmesini kullanılan silaha bakarak adeta seyrediyor. Suriye rejimine gerekli yaptırımlar uygulanmış olsaydı kimyasal saldırı gerçekleşmezdi. Konvansiyonel silahlarla öldürme kimyasal silahla öldürme gibi suçtur. Çünkü savunmasız insanları öldürüyorsunuz” dedi.

MACRON'A YANIT VERDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, "Türkiye ile Rusya'yı ayırdık" sözlerine de yanıt veren Bozdağ, “Suriye'deki politikamız hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır. Doğruyu savunan kişi farklı olabilir. Esad rejiminin otorite boşluğundan terör örgütlerinin bölgede yuvalanması nedeniyle terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. Rejimin masum insanları öldürmesine terör örgütlerinin desteklenmesine karşı çıkıyoruz. Bazı ülkeler de Esad rejimini kayıtsız şartsız desteklemektedir. Türkiye rejimin değişmesini ifade ediyor. Biz bu politikalarımızla da Rusya ile İran'la farklı noktada duruyoruz. Türkiye ne Rusya ve İran ile ne de ABD ile aynı hedeflere koşan bir ülkedir. Türkiye doğru ve ilkelerden yana bir tavır koymaktadır. Bölgede bilek güreşi yapılmasından rahatsızız. İstediğimiz şey artık kanın durması” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bozdağ, "Kendi milletvekillerini Esad'a gönderiyor, onunla fotoğraf çektiriyor. Öte yandan da Esad'ın bütün yaptıklarını yok sayarak adeta Esad'a üstü kapalı bir destek veriyor. Şu anda yaptığı budur'' dedi.