Rusya Türkiye'ye sahip çıktı: AyrılmadıkArtı Gerçek

Kremlin Sözcüsü Peskov, 'Suriye operasyonu sayesinde Türkiye ile Rusya'yı ayırdık' diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yanıt verdi.

HABER MERKEZİ- Ülkesinin ABD ve İngiltere ile birlikte Suriye'yi füzelerle vurarak Türkiye'yi Rusya'dan ayırdığını savunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a Türkiye'nin ardından Kremlin'den de yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Suriye'ye yönelik saldırı Rusya ve Türkiye'yi birbirinden ayırmadı" dedi.

Fransa lideri Macron'un, cumartesi sabahı Suriye'nin hedef alındığı operasyonu Türkiye'nin desteklemiş olması, Rusya'nın ise kınamasına gönderme yaparak, "Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık" ifadelerini kullanması Peskov'a soruldu. 

İLGİLİ HABER: MACRON: OPERASYON TÜRKİYE İLE RUSYA'YI AYIRMAYI SAĞLADI

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunana Peskov, "Moskova ve Ankara'nın görüşlerinin bir dizi konuda birbirinden farklılık gösterdiği kimse için sır değil. Fakat bu durum, görüş alışverişi yapmaya ya da görüşlerimizdeki bu farklılıkları tartışmaya devam etmemizi engellemiyor" dedi. Kremlin Sözcüsü şöyle devam etti: "En önemlisiyse, bu farklılıklar, büyük ekonomik projeler ve diğer çeşitli projelerde işbirliğimizi pek çok açıdan geliştirmemize yansımıyor."

İLGİLİ HABER: STOLTENBERG: NATO TÜRKİYE'NİN YANINDADIR

Daha önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da benzer bir açıklama gelmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le ortak basın toplantısında Macron'un ifadelerini değerlendiren Çavuşoğlu, "Farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya'yla ilişkilerimiz Macron'un sözleriyle bozulacak değil" demişti.