Mahkemeden hasta köpek izniArtı Gerçek

Hayvanseverleri yakından ilgilendiren karar İtalya Mahkemesi'nde çıktı.

HABER MERKEZİ - Köpeği hastalandığı için işe gidemeyen bir İtalyan, iş yeriyle girdiği hukuk mücadelesini kazandı. İsmi açıklanmayan Roma La Sapienza Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu belirtilen kişi, çalışmadığı günlerin parasını aldı.

İtalyan akademisyen ameliyat olan 12 yaşındaki Cucciola adlı köpeğine bakabilmek için iki gün işe gitmedi. Ancak işe gitmeme gerekçesi kabul edilmedi. Bunun üzerine hayvanlar üzerinde deneylerin yasaklanması için mücadele eden yardım örgütü LAV'ın yardımıyla üniversiteye dava açtı.

Avukatlar duruşmada, İtalyan yasaları uyarınca acı çeken hayvanları terk etmenin suç olduğunu hatırlattı, bunun bir yıl hapis ya da 10 bin euroyla cezalandırıldığına dikkat çekti.

Yargıç, köpeğin hastalanmasının "ciddi ya da ailevi nedenlerden biri" olarak kabul edilmesine hükmetti.

İtalya mahkemelerinde ilk kez böyle bir karar alınıyor.

LAV Başkanı Gianluca Felicetti, kararı "mali kazanç ya da iş yapma kabiliyetleri için kullanılmayan hayvanların aile fertlerinden biri olarak kabul edilmesi yolunda önemli bir adım" olarak niteledi. Felicetti, bundan böyle aynı durumdaki kişilerin hayvanlarının rahatsızlığını "ailevi neden" olarak gösterebileceğini de vurguladı. (BBC Türkçe)