Mahmur Kampı'na hava saldırısıArtı Gerçek

Mahmur Kampı’nda yaşanan büyük patlamanın nedeninin hava saldırısı olduğu açıklandı. Ölüm ve yaralanmaların yaşandığı hava saldırısını kim tarafından düzenlendiği henüz bilinmiyor.


HABER MERKEZİ - Irak Kürdistanı'nın Mahmur kenti yakınlarındaki Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı’nda patlama meydana geldi.

Patlamanın duyulmasının hemen ardından BM Denetimindeki mülteci kampına bombalı saldırı yapıldığı iddia edilirken Mahmur Halk Meclisi, kampa hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Yerel saatle 18:30 sularında meydana gelen patlamada ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

Mahmur Halk Meclisi, patlamanın ardından yazılı bir açıklama ile yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

RojNews Haber Ajansı'na göre Mahmur Halk Meclisi'nin açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“6 Aralık günü saat 18.45 sularında Birleşmiş Milletler’in denetimindeki Mahmur Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı'nda bulunan, Mahmur Öz Savunma Güçleri'ne yönelik bir hava saldırısı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu saldırı sonucu Mahmur Öz Savunma Güçlerinden şehit ve yaralılarımız vardır.

Mahmur Öz Savunma Güçleri, 2014 Ağustos ayından beri DAİŞ saldırılarına karşı Mahmur Mülteci kampındaki sivil insanları korumak için oluşturulmuştur. Kampta bulunan halkın kendi öz gücüne dayalı olarak kurulan savunma birlikleri bölgedeki DAİŞ saldırılarına karşı kamptaki sivil insanları aktif olarak savunmuştur.

Kimler tarafından gerçekleştiği bilinmeyen bu hava saldırısından Irak Merkezi Hükümeti ve Irak hava sahasını kullanan güçler sorumludur. Söz konusu saldırının gerçekleştiği alanın hava sahası Irak Merkezi Hükümeti tarafından korunmaktadır. Gerçekleşen bu saldırıya ilişkin Irak Merkezi Hükümetinin acilen bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Sivil insanların yaşadığı mülteci kampına yönelik gerçekleşen saldırının detaylarına ilişkin bilgilendirme ilerleyen saatlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Mahmur Mülteci Kampı’nda toplam 12 bin 500 kişi olmak üzere, 2 bin 700 aile bulunuyor.

Saldırının detaylarına ilişkin önümüzdeki saatlerde daha geniş açıklama yapılması saldırının kimler tarafından düzenlendiğine dair detaylı bilgiler verilmesi bekleniyor.