Marmara'ya gök gürültülü sağanak çamur yağacakArtı Gerçek

Meteoroloji uzmanlarından Marmara bölgesi için önemli bir uyarı geldi.


GÜNCEL - Marmara Bölgesi'nde yaklaşık 1 haftadır hava sıcaklıkları az da olsa mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde seyreden hava durumu, Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nün web sitesinde yer alan bilgiye göre, bu gün parçalı ve az bulutlu olacak. Ancak Edirne, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya kısa süreli olsa da sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın etkisinde olacak.

Yağıştan etkilenecek şehirler sadece marmara bölgesinde değil. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı 5 günlük hava tahmin raporuna göre; marmara bölgesinin tümünde Cuma günü beklenen sağnak yağmur Ankara'da bekleniyor.

Ancak İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü uzmanları yağış olan bölgelerde çölden gelen toz bulutunun etkisiyle yağmurun yeryüzüne çamur olarak düşeceği uyarısında bulunuyor.

Bu yağış çamur selleri yaratmayacak belki ama Meteoroloji Mühendisliği uzmanlarının uyarılarına göre hayati önem taşıyan tehlikeler barındırıyor. Özellikle trafikte görüş mesafesini düşüren çöl tozuna karşı araç sürücülerini uyaran Meteoroloji Mühendisleri, iknci uyarıyı nefes darlığı, astım ve alerjisi olanlar için yapıyor.

(HABER MERKEZİ)