Meclis Başkanlığı seçimi üçüncü turda sonuçlandıArtı Gerçek

AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 335 oyla TBMM Başkanı seçildi.MHP dışındaki tüm partiler ilk turlarda kendi adaylarıyla yarıştı. TBMM Başkanlığı için AKP’den Binali Yıldırım, CHP’den İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP’den Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti’den İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu aday gösterildi.

İlk iki tur oylamada hiçbir aday 400 oy alamazken, oylama 3'üncü tura kaldı. Üçüncü tur sonuçlarında AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 335 oyla salt çoğunluğu sağlayarak TBMM'nin 28. Başkanı seçildi.

Yıldırım teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

"Sayın Başkın değerli vekiller; Milletimize ülkemize hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Şahsımı seçmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

Nice imkansızlıklar içinde, milli iradenin bağımsızlık ve egemenlik umuduyla ayağa kalkmasını sağlayan 1. Meclis üyelerini, başta ilk başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını ve ecdadımızı en samimi duygularla yad ediyor, ruhları şad olsun diyorum. Gazi Meclisimize bu dönemde önemli görev ve sorumluluklar düşüyor."

ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI

Binali Yıldırım: 335

Erdoğan Toprak: 135

Meral Danış Beştaş: 63

Hayrettin Nuhoğlu: 40

Nazır Cihangir İslam: 5

Toplam: 584

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak 135 oy, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş 63 oy, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu 40 oy, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam 5 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı.

İKİNCİ TUR SONUÇLARI

Binali Yıldırım: 336

Erdoğan Toprak: 131

Meral Danış Beştaş: 65

Hayrettin Nuhoğlu: 42

Nazır Cihangir İslam: 4

Geçersiz: 6

Toplam: 584

İLK TUR SONUÇLARI

Binali Yıldırım: 331

Erdoğan Toprak: 134

Meral Danış Beştaş: 65

Hayrettin Nuhoğlu: 43

Nazır Cihangir İslam: 4

Geçersiz: 4

Toplam: 581

(POLİTİKA SERVİSİ)