Merkel: Türkiye'de yerel seçim sonrası gelişmeler endişe vericiArtı Gerçek

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne müzakere sürecine ilişkin açıklama yapan Almanya Başbakanı, 'Siyasi etikle ilgili düşünceler birçok noktada farklılıklar gösteriyor' dedi.


Almanya Başbakanı Angela Merkel ülkenin önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'a Avrupa'nın geleceğiyle ilgili endişelerinden bahsetti ve güncel gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin ucu açık şeklinde sürdüğünü ifade etti.

“Yerel seçimlerden sonra yaşanan güncel gelişmeler, Türkiye'nin üyelik olasılığını artırmadı. Aksine Türkiye'deki gelişmelerin yönü konusunda bir endişe nedeni oluşturuyor” diyen Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin AB'ye tam üye olmasını öngörmediğini her zaman söyledim. Müzakereler ucu açık olarak sürdürülüyor. Her zaman bizim için çok önemli olan bu ülkeye yönelik özel ilişkilerden bahsettim. Siyasi etikle ilgili düşünceler birçok noktada farklılıklar gösteriyor ancak buna rağmen ortak çıkarlar söz konusu. Suriye ve İslamcı terörle mücadele konularını düşünelim. Dış politika her zaman değerler ve çıkarların bir karışımıyla yapılır. Burada doğru dengeyi bulmak lazım" şeklinde konuştu.

‘AVRUPA İÇİN ENDİŞELENİYORUM’

DW Türkçe'nin haberine göre Almanya Başbakanı, Avrupa'nın geleceği konusunda gelecekte daha fazla sorumluluk alacağını da sözlerine ekledi. "Birçokları Avrupa için endişeleniyor, ben de buna dahilim” diyen Angela Merkel, bu nedenle diğerleriyle birlikte Avrupa'nın kaderiyle ilgilenme konusunda kendini artan bir şekilde sorumlu hissettiğini dile getirdi.