'Merkez, agresif olmazsa dolar 4 lirayı aşar'Artı Gerçek

Rabobank, Merkez Bankası'nın 300 baz puan faiz artırmaması durumunda Türk Lirası'nda ciddi bir gerileme yaşanacağı görüşünde.

EKONOMİ - Hollanda merkezli Rabobank, Merkez Bankası'nın agresif şekilde faiz artırmaması durumunda dolar/TL'nin psikolojik sınır olan 4 seviyesini aşabileceği görüşünde. 

Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti Piotr Matys, bu ay lirada rekor düşük seviyelerden başlayan toparlanmanın sürmesi için bir faiz artırımının gerekli olduğunu öngördü. Bugün paylaşışan raporda, dolar/TL'de 22 Kasım’da kırılan rekor sonrası yaşanan gerilemenin, 100 baz puanın altında, mütevazı bir faiz artışı yapılırsa kısa ömürlü olacağı değerlendirmesi yer aldı. 

Matys’e göre Merkez Bankası, dolar/TL'deki yukarı yönlü trendi kalıcı şekilde kırmak istiyorsa faizi belirgin şekilde, en 300 baz puan artırmalı.

Raporda, "TCMB’nin muhtemelen daha ölçülü şekilde, 100-150 baz puan arasında bir artışı değerlendireceği göz önünde bulundurulduğunda 3,9826 rekor seviyesini dolar/TL için önemli bir tepe ilan etmek için erken olduğu görüşündeyiz. Türkiye-ABD ilişkileri lira için en önemli faktör olmaya devam ediyor" değerlendirmeleri yer aldı.

Matys, TCMB’nin faizleri agresif şekilde yükseltmemesi durumunda dolar/TL'nin 4 psikolojik seviyesini aşmasını bekliyor. 

Raporda, Türk Lirası'nın ve Güney Afrika Randı'nın sırasıyla yüzde 1.8 ve yüzde 1.4 yükselerek başlıca iç dinamiklerin etkisiyle dolar karşısında bu ay en fazla değer kazanan para birimleri olduğu vurgulandı.

Lira için Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin önemli bir belirleyici unsur olduğu ifade edilirken, kurda yakın zamanda görülen 3.9826 zirvesinin "önemli bir zirve" olduğuna karar vermek için erken olduğu, Merkez Bankası'nın güçlü bir adım atmaması durumunda 4.00 psikolojik seviyesinin gelecek haftalarda görülebileceği belirtildi.