Merkez Bankası maddeleri 'torba'dan çıkarıldıArtı Gerçek

Merkez Bankası'nda Denetleme Kurulu'nu kaldıran maddenin de yer aldığı Merkez Bankası'na yönelik düzenlemeleri içeren üç madde Torba Yasa'dan çıkarıldı.

EKONOMİ - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, kamuoyunda "torba kanun" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor.

Tasarının 36. maddesinin görüşmeleri sürerken, önce AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal tarafından, Merkez Bankası bünyesinde denetim komitesi kurulmasına yönelik bir önerge verildi.

Muhalefet, tasarıyla Merkez Bankası bünyesindeki Denetleme Kurulunun kaldırılmasını eleştirdi. Eleştirilerin sürmesi üzerine Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Komisyona kısa süre ara verdi.

Aranın ardından ise AKP milletvekilleri başka bir önerge verdi. Kabul edilen bu önergeyle, Merkez Bankası'na yönelik düzenlemeleri içeren üç madde, tasarı metninden çıkarıldı.

Merkez Bankası içinde yer alan Denetleme Kurulu'nu kaldıran hüküm, önergeyle tasarıdan çıkarıldı.

Ayrıca düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Merkez Bankası'nda görevde bulunan Denetleme Kurulu üyelerinin, başka bir nedenle görevlerinin sona ermesi hali hariç, ilk genel kurul toplantısı bitimine kadar görev yapması, ilk genel kurul toplantısında Denetleme Kurulu raporunun okunması ve ilgili süreçlerin tamamlanması ile birlikte mevcut Denetleme Kurulu üyelerinin görevlerinin sona ermesine yönelik düzenlemeler de kaldırıldı.