Mesut Özil, Almanya Milli Takımı'nı bıraktıArtı Gerçek

Mesut Özil, kökenine saygı gösterilmediğini belirterek, Almanya Milli Takımı'nda forma giymeyeceğini duyurdu.Arsenal forması giyen Türkiye asıllı Almanya vatandaşı orta saha oyuncusu Mesut Özil, Dünya Kupasında yapılan eleştiriler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekilen fotoğrafının ardından karşılaştığı tepkiler nedeniyle Almanya Milli Takımı’nı bıraktığını açıkladı.

MesutÖzil, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Kazandığımızda ‘Alman’, kaybettiğimizde ‘göçmen’ oluyorum. Türklüğüme saygı göstermemeleri bardağı taşıran son damla oldu” ifadeleri kullandı.

İLGİLİ HABER: ARSENAL'İN YENİ 10 NUMARASI BELLİ OLDU

Almanya Futbol Federasyonu yöneticilerinin açıklamalarını da eleştirdiği açıklamasında kökenine saygı duyulmadığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Alman Futbol Federasyonu ve diğer birçok kişinin bana olan davranışı nedeniyle artık Almanya Milli Takımı formasını giymek istemiyorum. Bu kararı vermek benim için çok zor oldu. Çünkü takım arkadaşlarım, teknik ekip, Alman halkı için her zaman her şeyimi verdim. Ama Alman Futbol Federasyonu’ndaki üst düzey yetkililerinin bana karşı tutumları, benim Türk kökenime saygı duymamaları ve beni bir politik propagandaya dönüştürmeleri, artık yeter dedirtti.”

İLGİLİ HABER: ÖZİL: NE OLURSA OLSUN YİNE AYNI FOTOĞRAFI ÇEKTİRİRDİM

‘TÜRKLÜĞÜME SAYGI GÖSTERMEMELERİ BARDAĞI TAŞIRDI'

“Almanya’ya vergi ödememe, Alman okullarına bağışlarda bulunmama ve Almanya’yla Dünya Kupası’nı kazanmama rağmen, hâlâ topluma kabul edilmedim çünkü onların gözünde hala göçmenim. Kazandığımızda ‘Alman’, kaybettiğimizde ‘göçmen’ oluyorum. Podolski ve Klose, hiçbir zaman Polonyalı-Alman olarak görülmedi, ben neden Türk-Alman olarak görüldüm? Türk ve Müslüman olduğum için mi? Türklüğüme saygı göstermemeleri artık bardağı taşıran son damla oldu.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN DESTEK MESAJI YAYINLADI

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yayınladığı Twitter masajıyla Mesut Özil'e destek verdi:
Değerli oyuncu Mesut Özil, Cumhurbaşkanımız ile neden buluştuğunu, bugün olsa yine görüşeceğini söylüyor. Kendisini bu asil duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Fakat Mesut beyin bu süreçte nasıl bir baskıya maruz kaldığını düşünün. Nezaket, hoşgörü, çoğulculuk... nerede kaldı?!"

(HABER MERKEZİ)