Mezunların tümü çevrimiçiArtı Gerçek

OECD'nin 'eğitim düzeyine göre internet kullanımı verisi', Türkiye’de üniversite mezunlarının yüzde 95,6'sının internet kullandığını gösteriyor

HABER MERKEZİ- OECD, eğitim düzeyine göre internet kullanımı verilerini yayınladı. 2016 sonuçlarına göre, Türkiye’de az ya da hiç eğitim almamış nüfusun internet kullanım oranı yüzde 41,6 olurken, üniversite mezunlarında bu yüzde 95,6’ya yükseliyor.

Hürriyette yer alan haberde, Türkiye’de eğitim düzeyinin internet kullanımı üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Türkiye ile birlikte Brezilya, Meksika, Şili ve Macaristan gibi OECD’nin gelişmekte olan üye ülkelerinde, eğitim düzeyine göre internet kullanımı büyük oranda fark ediyor.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 58'İ İNTERNET KULLANIYOR

Gelişmiş ekonomilerde ise eğitim düzeyinin etkisi çok daha sınırlı. Türkiye’de üniversite mezunlarının yüzde 95,6’sı internet kullanırken, bu oran az eğitimli ya da hiç eğitim almamış nüfusta yüzde 41,6’ya geriliyor. Türkiye’nin yüzde 58,3’ü ise internete giriyor. Yani neredeyse tüm üniversite mezunları internette.

GELİŞMİŞ EKONOMİLERDE MAKAS ÇOK DAR

OECD’nin Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ekonomilerinde yükseköğretim mezunlarıyla, az eğitimli ya da hiç eğitim almamış nüfus arasındaki makas yüzde 10’nun üzerine çıkmıyor. Ancak Meksika, Şili ve Brezilya gibi gelişmekte olan ekonomilerde bu fark yüzde 50’yi geride bırakıyor. ABD ve İtalya da makas farkı göze çarpıyor.