Midilli’de Türkiye-AB göçmen anlaşması protestosuArtı Gerçek

Yunanistan’ın Midilli adasında yüzlerce göçmen ve onlara destek veren yerel halk, Atina’ya ve Avrua Birliği’ne Türkiye ile yapılan göçmen anlaşmasının iptali için çağrı yaptılar

DÜNYA- Ege denizi suları, son yıllarda göçmen trajedisinin en yoğun yaşandığı yerlerden birisi haline haline geldi. Savaştan kaçıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışan yüzlerce sığınmacı, bu sularda yaşamını yitirdi. Midilli adasına ulaşan ve insanlık dışı koşullarda kamplarda tutulan göçmenler Cumartesi günü yaptıkları yürüyüşle bu koşulları protesto ettiler, Ege sularında yaşamını yitiren göçmenleri andılar. Protesto yürüyüşünün hedefinde ise Türkiye ve AB arasında yapılan göçmen anlaşması vardı.
Yerel halkın da desteğini alan göçmenler, özgürlük taleplerini dile getirdiler insanlık dışı koşullarda yaşamak zorunda bırakıldıkları Moria sığınmacı merkezinin kapatılmasını istediler.

Midilli adasındaki Moria kampı, Yunanistan’ın en büyük göçmen merkezi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında varılan anlaşma uyarınca, Midilli’ye ulaşmayı başaran sığınmacılar doğrudan bu kampa alınıyorlar. Ardından da onlar için uzun bir süreç başlıyor.

Göçmenlerin Avrupa’ya yığılmasını önlemek için Türkiye ile AB arasında varılan anlaşma, insan hakları savunucuları tarafından Birleşmiş Milletler Mülteci Hakları Sözleşmesi’ne aykırı diye tanımlanıyor. Bu anlaşma, Türkiye’de can güvenliği sorunu olmayan sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderilmesini öngörüyor. Ölümü göze alarak, adaya ulaşan göçmenler ise geri dönmeyi reddediyorlar. Dolayısıyla Midilli adası göçmenler için tam bir açık cezaevine dönüşmüş durumda. Kamp, yaklaşık 3 bin 500 göçmeni barındırma kapasitesine sahip. Ancak Midilli’deki göçmen sayısının 6 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor.