MSB’den Irak’ın kuzeyindeki operasyona ilişkin açıklamaArtı Gerçek

Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Karacak bölgesinde düzenlenen operasyona ilişkin açıklama yaptı.


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyinde yer alan Birleşmiş Milletler korumasındaki Mahmur mülteci kampına yönelik bombardımanı basına yansırken, Milli Savunma Bakanlığı’ndan Irak’ın Karacak bölgesinde düzenlenen operasyona ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Irak kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla, halihazırda devam etmekte olan Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Karacak bölgesine dün gece geniş kapsamlı bir hava harekâtı icra edilmiştir. Teröristlere ait silah mevzii, barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan çok sayıda hedefin imha edildiği bu harekatta büyük oranda yerli ve millî mühimmat ile İHA’larımız da kullanılmıştır. Harekatta, sadece teröristlere ait tesisler hedef alınmış, sivil halkın zarar görmemesi için azami gayret sarf edilmiştir. Terörle mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan azim ve kararlılıkla devam edecek, şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır.”

KARACAK BÖLGESİ NEREDE?

Irak’ın kuzeyinde yer alan ve Mahmur'a yakın olan Karacak bölgesi, sınırdan 165 kilometre uzaklıktaki Karacak Dağı çevresindeki bölgenin adı. Karacak Dağı bölgesi, geçtiğimiz yıl 20’den fazla savaş uçağı, insansız hava araçları ve tanker uçakların katılımıyla TSK tarafından ilk kez vurulmuştu. Baskın tarzında yapılan operasyonu, Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar da komuta kademesiyle birlikte, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden takip etmişti.

(HABER MERKEZİ)