Muhalefetten Maduro’yu devrilmek için orduya çağrıArtı Gerçek

ABD yanlısı olduğu öne sürülen Milli Meclis'in ordudan Başkan Maduro'yu devirmek için yardım istediği ifade edildi.


Venezula’da, ABD yanlısı olduğu öne sürülen muhaletin kontrolünde bulunan Milli Meclis’in Başkanı Juan Guaido, Başkan Nicolas Maduro’nun devrilmesi ve geçici bir hükumet kurulması için ordudan destek istediği belirtildi.

Mayıs ayında muhalefetin boykot ettiği seçimle ikinci defa başkan seçilen Venezuela Devlet Başkanı Maduro geçen perşembe günü Milli Meclis’e alternatif olarak kurulan mecliste yemin ederek ikinci dönem başkanlık görevine başladı. ABD, Avrupa Birliği ve Amerika Devletler Teşkilatı seçimin hileli olduğunu ileri sürerek yenilenmesini istedi.

Milli Meclis Başkanı Juan Guaido, Maduro’yu “Gaspçı” olarak niteledi. Guaido, anayasanın meclise geçici bir hükumet kurma yetkisi verdiğini ancak bunun için ordunun destek vermesini, halkın değişiklik istemek için sokağa dökülmesini istedi.

"ABD’DEN MUHALEFETE DESTEK"

ABD’nin Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton “Donald Trump yönetimi, Venezuela Milli Meclisinin hükumetin meşru bir parçası olduğunu destekliyor” dedi. Birgün'de yer alan haberde John Bolton, Guaido’nun Madoro’yu, iktidarı zorla ele geçiren gaspçı olarak nitelendirmesini de cesaretli bir karar olduğunu söyledi.

Washington’daki Amerikan Devletler Birliği Teşkilatı’nın Genel Sekreteri Luis Almagro, Venezuela’nın tek meşru idari yapısının başındaki kişi olarak Guaido’yu devletin başı olarak tanıdıklarını söyledi. Luis Almagro, Twiiter hesabından “Guaido’yı Venezuela’nın geçici başkanı olarak kabul ediyoruz” dedi

Guaido, askeri diktatör Marcos Perez Jemenez’ın 1958’de devrildiği gün olan 23 Ocak’ta halkı büyük bir protesto gösterisi yapmaya çağırdı. Venezuela Milli Meclisi Maduro’nun başkanlık seçimini gayri meşru olduğunu iddia ederek reddetmişti.

Milli Meclisin kontrolünü 2016’da kaybeden Maduro, geçen yıl kendisine sadık olanlarla doldurduğu bir meclis oluşturdu.

Öte yandan ordu, Maduro’ya da desteğini açıkladı. Orduya, Maduro’ya olan bağlılıklarını kesmesi için de çağrıda bulunan Meclis Başkanı Guaido meclisin, komplo suçlamalarıyla hapis cezası alan ordu mensuplarının affedilmesi için bir kanun çıkaracağını açıkladı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)