Muhalifleri ihbar eden kişilere davaArtı Gerçek

Danimarka’da yaşayan AKP karşıtı Türkiye vatandaşlarını ihbar eden üç kişi hakkında casusluk davası açıldı.


HABER MERKEZİ - Avrupa'da yaşayan muhalif Türkiye vatandaşlarını AKP'ye karşı oldukları gerekçesiyle fişleme ve ihbar etme girişimleri yargı engeline takılıyor.

Danimarka'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Berlingske, Danimarka'da yaşayan Türkiye vatandaşlarını ihbar eden 3 kişi hakkında dava açıldığını duyurdu.

Geçen yıl Danimarka'da AKP yanlılarının Fethullah Gülen destekçisi ya da AKP muhalifi olduğunu düşündükleri kişilerle kurumları fişleyerek Türkiye'ye bildirdiklerinin medyada yer alması tepki ve tartışmalara yol açmıştı. Bazı milletvekilleri, konuyu parlamentonun gündemine getirerek Adalet Bakanı Sören Pape Paulsen'den açıklama yapmasını istemişlerdi.

HAFİF CASUSLUKTAN DAVA AÇILDI

Evrensel'den Murat Kuseyri'nin haberine göre milletvekillerinin konu hakkındaki sorularını yanıtlayan Paulsen, aralarında Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Lars Aslan Rasmussen, Sosyalist Halk Partisi eski Milletvekili Özlem Çekiç ve Diyalog Forum Başkanı Mustafa Gezen'in de yer aldığı muhalifleri Türkiye'ye ihbar ettikleri belirlenen 3 kişi hakkında 'Hafif casusluk' suçundan dava açıldığını belirtti.

6 YILA KADAR HAPİS CEZASINA ÇARPTIRABİLİRLER

Berlingske'de yer alan haberde Danimarka istihbarat örgütü PET'in kapsamlı bir soruşturma yapmasından sonra savcının söz konusu kişiler hakkında casusluk suçu işlemekten dava açtığına dikkat çekildi. 

Danimarka’da yasalar ülkede yaşayan göçmen ve sığınmacılar hakkında bilgi toplanması ve bilgilerin başka devletlerle paylaşılmasını yasaklıyor. Bunu yapanlara Ceza Yasasının 108. maddesine göre 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. 

Söz konusu madde en son 2012 yılında uygulanmıştı. Kopenhag Üniversitesi'de görevli bir Siyaset Bilimi Profesörü Rusya hesabına casusluk yapma suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırılmış ve üniversitedeki işine son verilmişti.

'TUTUKLANMAK VE İŞKENCE GÖRMEKTEN KORKUYORUM'

Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Lars Aslan Rasmussen, daha önce medyaya Türk Hükümeti'nin politikasını eleştirdiği için ihbar edildiğini belirterek “Eğer Türkiye'ye gidersem tutuklanmak ve işkence görmekten korkuyorum” açıklamasını yapmıştı.

Sosyalist Halk Partisi eski Milletvekili Özlem Çekiç de “Yakın gelecekte ayağımı Türkiye topraklarına basmayacağım. Tutuklanmaktan korkuyorum. Başka ülkelerin vatandaşları da tutuklanıyor” demişti.

İSVEÇ'TE SORUŞTURMA SÜRÜYOR

AKP yanlıları ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı imamların İsveç'teki Gülen yanlıları ve rejim muhaliflerini fişleyerek Türk Hükümeti'ne bildirdikleri iddiaları üzerine Savcılık soruşturma başlatmıştı.