'Muhteşem Kadın' vizyondaArtı Gerçek

Bu hafta vizyona giren 10 film arasında Sebastian Lelio imzalı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ı alan 'Muhteşem Kadın' öne çıkıyor.


HABER MERKEZİ- Sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 10 film vizyona girdi. Sebastián Lelio'nun yönetmenliği ile Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ı kazanan 'Muhteşem Kadın' vizyona girenler arasında öne çıkıyor. Yerli yapımlardan 'Arada' da eleştirmenlerden iyi not aldı.

RAMPAGE: BÜYÜK YIKIM

İnsanları kendinden uzak tutan bir Primatolog olan Davis Okoye, doğumundan beri bakımıyla ilgilendiği oldukça zeki bir goril ile arasında inanılmaz bir bağ kurar. Oldukça nazik olan maymun, uygulanan yanlış bir deney sonucu korkunç bir canavara dönüşür. Konu ile ilgili araştırma yapıldıkça, benzer şekilde dönüştürülmüş bir çok yırtıcı hayvan keşfedilir. Davis, küresel bir afetin oluşmasını engellemek, genetiği değiştirilmiş hayvanları kurtarmak için, gözden düşmüş bir genetik mühendisi ile birlikte harekete geçer.
Aynı isimli bir video oyunundan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Brad Peyton oturuyor. Görsel efektlerle öne çıkan filmin oyunuları arasında Jumanji'den tanıdığımız Dwayne Johnson'ın yanı sıra, Robert Downey JR., Naomie Harris ve Malin Åkerman var.
 


OF'LU HOCA TRAKYA'DA

Doğanspor futbol kulübünün başkanlığını yapan Oflu Hoca, yeni transfer peşindedir. Genç yetenek Hayati’yi gözüne kestiren Oflu Hoca, onu transfer etmek için Lüleburgaz’a gider. Bu sırada Lüleburgaz’da hapishanede yatan Haspi adındaki bir adam tahliye olur. Haspi, tamamen farklı karakterde biri olsa da Oflu Hoca’ya ikizi kadar benzemektedir. Haspi’nin hapisten çıkması Oflu Hoca’nın Lüleburgaz’daki günlerini kabusa çevirir. Oyuncular: Çetin Altay, Gökhan Yıkılkan, Gülhan Tekin. Yönetmen koltuğunda ise Adem Kılıç, Serkan Karaarslan var.
 


ARADA

Punk şarkıcısı Ozan'ın en büyük hayali Kaliforniya’ya yerleşmek. Ozan’ın babası Altan’da müzik kariyeri olan bir sanatçıdır fakat darbe ile kariyeri sona ermiştir. Ozan’ın geleceği hakkında konuşmaya başlayan baba-oğul, şiddetli bir tartışmaya koyulur. Yaşanan tartışmanın ardından evi terk eden Ozan, arkadaşı Deniz’den Kaliforniya’ya giden bir gemi hakkında bilgi alır. Hayallerini gerçekleştirecek bir fırsat bulan Ozan, kız arkadaşı Lara ile birlikte İstanbul’u altını üstüne getirerek bileti ararlar. Burak Deniz, Büşra Develi, Ceren Moray gibi isimler buluştuğu filmin yönetmeni Mu Tunç, abisinin hikayesinden yola çıkıyor.
 


ZAMANIN SINIRINDA

Rusya yapımı filmde gözü aç Mihail’in işlettiği kömür ocağı daha çok kazansın diye girdiği şekilleri, kaza sonucu yıllar öncesine, İkinci Dünya Savaşı zamanına gittiğindeyse, hayatta paradan daha önemli şeyler olduğunu anlaması mercek altına alınıyor. Dmitriy Tyurin’in yönettiği filmde Pavel Priluçnıy başrolde.
 


SESSİZ BİR YER

2 çocuklu bir aile, izole bir kırsalda sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocuklar da, ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve aile sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyecektir... Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu John Krasinski. Krasinski'ye Emily Blunt ve Millicent Simmonds eşlik ediyor.
 


TAŞ DEVRİ FİRARDA

Dünya değişmiş, Bronz Çağı’na geçilmiştir. Fakat sevimli dostları ile birlikte mutlu bir şekilde vadilerinde yaşayan Taş Devri kabilesinin bu durumdan haberi yoktur. Üstelik kral Lord Nooth vadilerini de ellerinden almıştır. Kabilesini kurtarmaya kararlı olan genç mağara adamı Dug bir futbol maçı düzenleyerek evini geri kazanmayı planlar. Krala meydan okuyan Dug ve dostları bu sayede takım olmanın ve dostluğun önemini anlar.
 


EĞRETİ GELİN LADİK

Şükran Kozalı’nın kitabından yola çıkan “Eğreti Gelin: Ladik” günümüzde geçen bir kadın hikayesini mercek altına alıyor. Erkek-kadın, anne-kız, toplum-birey gibi birçok ilişki biçiminde kadının yaşadığı zorlukları anlatan filmde Yeşim Salkım, Sevinç Meşe ve Hakan Eren gibi isimler rol alıyor. Filmin yönetmen koltuğunu Zaim Güvenç ve Deniz Güvenç paylaşıyor.
 


VAHŞİLER

1800'lerin sonlarında geçen bir western filmi. Yüzbaşı Joseph Blocker rolünde yer alan Christian Bale'nin performansı oldukça beğenildi. Yıllar boyunca birbirlerini öldüren 2 halkın 2 üyesinin zorunlu yolculuğunun hikayesi, zamanın, mekanın, kostümlerin ve tanık olamadığımız ama emin olduğumuz gerçeklerin ışığında sinema perdesine yansıyor. Rosamund Pike ve Wes Studi'nin başrolü paylaştığı filmde "The Walking Dead" dizisinden tanınan Scott Wilson da rol alıyor. Filmin yönetmeni Scott Cooper.
 


MUHTEŞEM KADIN

Sebastian Lelio’nun bu yıl Oscar alan filminin başrolünde trans oyuncu Daniela Vega rol alıyor. Filmde öteki olmak, ikinci sınıf insan muamelesi görmek veya yok sayılmak, bazen göze batmak gibi duygular trans şarkıcı Marina Vidal’ın hayat mücadelesi üzerinden anlatılıyor.
 


KARDEŞİM İÇİN DER'A

Ali, rejime muhalif olduğu için şiddete maruz kalan ve ülkesinden ayrılan bir gençtir. Yıllar sona annesi ve kardeşinin yanına Suriye’ye geri döner. Kardeşi Ömer’in de tıpkı kendisi gibi Baas rejiminin haksızlıklarına karşı oldukça öfkeli olduğunu gören Ali kardeşini kontrolü altına almaya çalışır. Fakat hiçbir şey yapmaya fırsat bulamadan kardeşi ve arkadaşlarının tutuklanan öğretmenleri için muhaberat karargahının duvarına yazılar yazdığını görür. Ali, kendi çektiği sıkıntıları kardeşi ve diğer çocukların çekmemesi için zorlu bir mücadeleye girişir. Yönetmen koltuğunda Murat Onbul var.  Oyuncular: İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik.