'Musul'da dağ taş IŞİD'li militan cesedi kaynıyor'Artı Gerçek

IŞİD'den temizlenen Irak'ın Musul kentinde yıkıntılar arasında militanlara ait olduğu iddia edilen binlerce ceset olduğu belirtildi.

ARTI GERÇEK- Irak’ın Musul kentinde şehrin dışındaki kırsal bölgede çoğunluğunun IŞİD’li militanlara ait olduğu iddia edilen bine yakın cesedin gömülü olduğu yerler ortaya çıktı. Amerikan haber ajansı Associated Press'in (AP) bölgedeki yetkililere dayandırdığı haberine göre binlerce cesedin ise Irak’ın Maydan şehrinin farklı yerlerindeki yıkıntılar arasında kaldığı belirtildi. Bölgeyi yerinde inceleyen AP muhabirleri cesetlerin çoğunluğunda üniformaların olduğunu, bazılarında ise intihar bombacılarının kullandığı ekipmanların bazı parçalarının olduğunu aktardı. 

IŞİD ele geçirmeden evvel 1 milyonu aşkın nüfusuyla Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'u kurtarmak için Ekim 2016'dan Temmuz 2017'ye kadar devam eden 9 aylık savaşta binlerce sivilin de hayatını kaybettiği belirtiliyor. Resmi açıklama yapılmamasına rağmen, Musul'da ABD'nin havadan desteklediği Irak hükümet güçleri ile IŞİD arasındaki savaşta 9 bin ile 11 bin arası sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Haberde şehrin içindeki yıkıntıların altında olan cesetlerin çoğunluğunun IŞİD’li militanlara ait olduğu belirtilirken, aralarında pek çok kadın ve çocuğa ait cesedin de olduğu belirtildi.

Haberde 9 ay süren savaş sonrası Musul’un IŞİD’den temizlenmesiyle hem şehirde kalanların hem de yöneticilerin meydana gelen tahribatın sonuçları ile baş etmek durumunda kaldıklarına dikkat çekildi. Bölgedeki izlenimlerini aktaran AP, çalışmaların ilerlediğini ancak savaştan birden fazla yerleşim yerinin ciddi anlamda tahrip olduğunu aktardı. Haberde şehrin yeniden inşa sürecine BM'nin destek verdiğini, bazı yerlerdeki kalıntıların büyük oranda temizlendiği, ancak tahribatın büyük olması nedeniyle yeniden inşa sürecinin uzun ve zorlu olacağının altı çiziliyor.

'YETKİLİLER CESETLERİ KALDIRMIYOR'

Maydan’daki durumun ise çok daha kötü olduğu belirtilen haberde, Iraklı yetkililerin öncelikleri arasında şehir içindeki IŞİD’lilere ait kalıntıların temizlenmesinin olmadığı ifade edildi. Yetkililerin cesetlerin kaldırılması ve taşınmasının hastanelerin ve morgların işi olduğu belirtildi. Maydan şehrinin Valisi Faris Abdulrazzaq, hem cesetlerin hem de yıkıntıların insanların yaşadıkları yerlere geri dönmelerini engellediği belirtildi. 

“Ölmüş bir kedinin yanından bile geçerken kokudan dolayı bir an önce oradan uzaklaşmak ya da cesedi ile ilgilenmemiz gerekir” değerlendirmesini yapan Abdulrazzaq, binlerce insan cesedinin nasıl koktuğunu artık siz düşünün” diyor. Durumun ciddiyetine dikkat çeken Abdulrazzaq, hükümetin ve yetkililerin acilen harekete geçmesi çağrısında bulunuyor. Yetkililer cesetlerden halka hastalık bulaşması ihtimalinin tedirginliğe yol açtığını belirtiyor. Hava sıcaklığının artmasıyla hastalıkların bulaşma ihtimalininde artacağına dikkat çekildi. 

"9 ay devam eden IŞİD’in şehirden temizlenmesi sırasında görece küçük bir alanda ciddi bombalamaların yaşadığı" belirtilen haberde bu durumun şehirdeki tahribatın boyutunu büyüttüğü kaydedildi. Farklı şehirlerin yetkililerin aktardığı bilgilere göre cesetleri halk kendi imkânları ile gömüyor. Belediyelerin ise şehri temizleme ve cesetler ile ilgilenebilecek maddi imkânlarının olmadığına dikkat çekildi.

'6 HAFTADA 650 CESET GÖMDÜK'

Şimdiye kadar binden fazla cesedin gömüldüğü belirtildi. Cesetlerin gömülmesine yardım eden 23 yaşındaki Surur Abdulkarim, 6 haftada 650 cesedi gömdüklerini belirtiyor. IŞİD ele geçirmeden evvel 1 milyonu aşkın nüfusuyla Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'u kurtarmak için Ekim 2016'dan Temmuz 2017'ye dek kıyasıya bir savaş yürütüldü. 9 ay süren operasyonda ne ABD ne Irak can kayıplarıyla ilgili resmi açıklama yaptı ne de IŞİD'den açıklama geldi. Amerikan haber ajansı Associated Press'in (AP) araştırmasına göreyse 9 bin ile 11 bin arası sivil hayatını kaybetti. Binlerce IŞİD militanın ise kaçtıkları belirtiliyor. Bu kişilerin Irak ve Suriye’nin farklı yerlerinde savaşmaya devam ettikleri belirtiliyor. IŞİD 2014 yılında Musul’un kontrolünü ele geçirip hilafetlerini ilan etmişti. Suriye’deki kısmı varlıklarının dışında IŞİD’ın Irak'taki varlığının temizlendiği belirtiliyor.