NATO bildirgesinde Türkiye vurgusuArtı Gerçek

Brüksel'de toplanan NATO zirvesi sonunda yayınlanan bildirgede Türkiye'nin güney sınırından gelen tehditlere karşı önlem alınacağı belirtildi. Ancak bu 'tehditler' isimlendirilmedi.29 ülke liderinin katılımıyla Brüksel'de yapılan NATO zirvesinin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede yapılan Türkiye vurguları dikkat çekti. NATO'nun Türkiye'nin güney sınırınıdan gelen tehditlere karşı önlemlerin bütünüyle uygulanacağı ifade edildi. Ancak bu tehditlerden IŞİD ve diğer cihatçı örgütler mı yoksa YPG'nin mi kastedildiği bildirgeye açık olarak yansımadı. Bu da "tehdit" tanımlamasını yoruma açık bıraktı. 

Sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'ye yönelik Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt vermek için Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri esasen tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır. Müttefikler terörle mücadelede birlik ve dayanışma içinde duruyor. Gelen tehdit ve meydan okumalara karşı birlikte duruyoruz."

RUSYA MESAJI DA VAR

Ayrıca bildiride Rusya'nın faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azaltığı söylenirken, NATO'nun İran'ın Ortadoğu'daki eylemlerinden kaygı duyduğu belirtildi.

MAKEDONYA NATO'YA RESMEN DAVET EDİLDİ
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de örgüte üye olan 29 ülke liderinin bugün Makedonya'yı resmen NATO'ya katılmaya davet ettiğini bildirdi. Basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Stoltenberg, "Üsküp'e üyelikle ilgili görüşmelere başlamak üzere davet yollamayı kabul ettik" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ) 

İLGİLİ HABER: KRİTİK NATO ZİRVESİ BAŞLADI