Stoltenberg’den YPG, Çavuşoğlu’ndan Yunanistan mesajıArtı Gerçek

NATO Genel Sekreteri, ABD-YPG ilişkisini Türkiye ile konuşacaklarını söylerken, Çavuşoğlu Macron'a çattı, Yunanistan'la ilgili 'Askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir' dedi.


HABER MERKEZİ - Resmi temaslar için Türkiye’de bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hafta sonunda ABD öncülüğünde Suriye’ye yönelik düzenlenen saldırıyı özel televizyonlara değerlendirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüştü.

NTV’ye konuşan Stoltenberg, "Operasyon, Esad rejimi ve destekçileri Rusya ve İran'a verilen açık mesajdı. Operasyon uluslararası kamuoyunun kenarda sessizce oturmadığını gösterdi" dedi.

NATO Genel Sekreteri operasyonun kapsamı ve meşruiyetine ilişkin, "Kimyasal silahları gelecekte kullanma ihtimalini ortadan kaldırmasa da kapasiteyi azaltacak bir operasyondu. Birleşmiş Milletler'de kimyasal silahları bağımsız soruşturma yapılması konusunda çabalar oldu, Rusya engelledi" yorumunda bulundu.

İLGİLİ HABER: NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG TÜRKİYE'DE

TÜRKİYE'NİN S-400 ALIMI

NATO Genel Sekreteri'ne Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması da soruldu. Stoltenberg "Ulusal bir karar. NATO açısından mesele bu sistemlerin entegre edilebilmesi" yanıtını verdi.

ABD - TÜRKİYE ARASINDAKİ YPG KRİZİ

Stoltenberg, CNN Türk'e verdiği mülakatta da ABD'nin YPG'ye verdiği destek nedeniyle Ankara - Washington arasındaki ilişkilerde NATO’nun rolünü değerlendirdi. İki ülke arasındaki diyalogun önemine vurgu yapan NATO Genel Sekreteri, "İki taraf arasında gerçekleşen görüşmelere ve diyaloga destek veriyorum. Bu durum oldukça memnun edici. Bugün bunu Ankara'daki temaslarımızda da dile getireceğiz." şeklinde konuştu.

'NATO TÜRKİYE'NİN YANINDA'

Türkiye ziyaretinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında 'NATO Türkiye'nin yanında' mesajı verdi:

"Türkiye ittifakta kilit rol oynayan bir müttefik. Türkiye ortak güvenlik çalışmalarımıza, IŞİD'e karşı mücadelede büyük katkıda bulunuyor. Türkiye NATO için çok şey yapıyor. NATO Türkiye'nin yanındadır. Türkiye 3.5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bugün Temmuz ayındaki zirve hakkında konuştuk. Sayın Çavuşoğlu, Afrin harekâtı konusunda beni bilgilendirdi. Duma'ya yapılan kimyasal saldırı operasyonunu da konuştuk. NATO üyesi ülkeleri harekat konusunda bilgilendirdik."

Stoltenberg, Türkiye NATO'dan çıkarılsın çağrılarının sorulması üzerine, "Türkiye NATO'nun oldukça önemli bir üyesidir. Türkiye'nin askeri altyapısına yatırım sağlıyoruz. Türkiye çok önemli bir müttefik" yanıtını verdi.

İLGİLİ HABER: NATO GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE'DE

'MACRON, RUSYA VE İRAN'LA YAPILAN ZİRVEYE GELMEK İSTEDİ'

Dışişleri bakanı Mevlüt Çasvuşoğlu'nun verdiği mesajlarda öne çıkan konu ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Suriye saldırısı ile Rusya ve Türkiye'nin arasını açtık" açıklamalarına yanıttı. Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın Türkiye açıklamalarına ilişkin, şunları söyledi:

"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi temsil ediyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar farklı ülkeler tarafından yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır açıklamalar bekliyoruz. Macron, Rusya ve İran'la yapılan zirveye gelmek istedi. Üçlü toplantıya dahil edilmeyince gelmedi. Bu olaylar Duma'daki saldırıdan önce yaşandı. Biz başından beri kimyasal silahlara da nükler silahlara da karşıyız. Bizim İran ve Rusya'yla Astana süreciyle başlayan ilişkilerimiz oldu. Bu süreçten de önemli kazanımlar elde ettik. Cenevre'yle de bu sürecin taçlandırılması gerekiyor. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı'nın sözleriyle bozulacak değildir. Bu tür açıklamalar doğru açıklamalar değil" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER: MACRON: OPERASYONLA RUSYA VE TÜRKİYE'Yİ AYIRDIK

'BİR KAZA OLABİLİR'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ege'de Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğe ilişkin olarak da konuştu. Çavcuşoğlu Yunanistan’a, "Tehlikeli adımlar atmayın, askerlerimizin elinden kaza çıkabilir" dedi.