'Nerede kolektif adalet?'



Artı Gerçek

Ünlü fizik kuramcısı Stephen Hawking aynı zamanda savaş karşıtıydı ve bunu hep ifade etti. 2014'de Suriye Savaşı'na dair düşüncelerini yazarak 'bu savaşı izlemek ahlaksızlıktır' demişti.

HABER MERKEZİ- Dünyanın en büyük düşünürleri arasında gösterilen İngiliz fizikçi Stephen Hawking aynı zamanda güçlü bir savaş karşıtıydı. 1968'lerde Vietnam Savaşı'na da karşıydı, 2000'li yıllarda Irak Savaşı'na da. Hawking 2014 yılında kaleme aldığı bir yazıda ise Suriye'de yaşanan iç savaşı 'iğrenç' olarak nitelemişti.

Hawking, bilginin ve teknolojinin günümüzde hızla geliştiğini belirterek, medeniyetin bu kadar gelişmişliğine rağmen insanoğlunda hala 'agresif dürtülerin' bulunduğuna dikkat çekmişti.

İLGİLİ HABER: STEPHEN HAWKING YAŞAMINI YİTİRDİ

İLGİLİ HABER: 'HAYAT VARSA UMUT DA VARDIR'

Suriye'de yaşanan ve insan hakları örgütlerine göre 500 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği iç savaşla ilgili 2014 yılında görüşlerini aktaran Hawking, "Bugün modern teknoloji Suriye'de kendisini bomba olarak, kimyasal ve diğer öldürücü silahlar olarak gösteriyor. 100 binden fazla insan ölmüşken ve çocuklar hedef alınırken bunu izlemek ahlaklıca değil" demişti.

Yazısında 'Suriye'de olanlar iğrenç bir durum' diyen Hawking, "Dünya da bunu uzaktan seyrediyor. Nerede bizim duygusal zekamız, nerede kolektif adalet? Suriye'de çocukları korumak için birlikte çalışmalıyız. Ben bir baba olarak Suriyeli çocukların acısını hissediyorum ve artık buna yeter diyorum." sözleriyle uluslararası toplumun duruşunu eleştirmişti.