Netanyahu: Trump'ın kararının arkası da gelecekArtı Gerçek

Netanyahu, ABD'den sonra pek çok ülkenin de elçiliklerini Kudüs'e taşıyacağını ileri sürdü


HABER MERKEZİ - ABD'nin Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ile ilgili konuşan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, bu kararın benzerlerinin de başka ülkeler tarafından alınacağını iddia etti.

Netanyahu, ABD'nin kararını takip edecek ve aynı kararı alacak diğer ülkelerle de temas halinde olduklarını söyledi ve birçok diğer ülkenin de elçiliklerini Kudüs'e taşıyacağını ileri sürdü.


İLGİLİ HABER: TRUMP KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDI

İLGİLİ HABER: ABBAS KUDÜS FİLİSTŞN'İN EBEDİ BAŞKENTİDİR

İLGİLİ HABER:HAMAS'TAN İNTİFADA ÇAĞRISI


“TARİHİ KARAR”
Bu sözlerinden  önce kararla ilgili ilk açıklamasında da Netanyahu, ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti. Kararı “tarihi” olarak nitelendiren Netanyahu, “cesur ve adil karardan dolayı derin memnuniyet duyuyoruz." dedi.
İsrail Başbakanı kararla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail'in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. Kudüs 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekanların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail'in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump'ın, İsrail'in, Filistinliler de dahil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump'la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz."