Nevresim ve çarşafları hangi sıklıkla değiştirmeli?Artı Gerçek

Mikrobiyolog Philip Tierno, çarşaflar ve nevresimler sık değiştirilmediğinde bakteri ve mantarlarla dolu bir "botanik bahçesine" dönüştüğünü söyledi.

HABER MERKEZİ- New York Üniversitesi'nden Mikrobiyolog Philip Tierno, yastık, nevresim ve çarşafların kıvrımları arasındaki mikroskobik yaşamın hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Express.co.uk'de yer alan habere göre, Mikrobiyolog Tierno hastalıkları önlemek için çarşafların haftada bir defa yıkanması gerektiğini söyledi. Çarşafta ter, cilt hücreleri, mantarlar, bakteriler ve çeşitli vücut sıvıları birikiyor.

Son araştırmalar 1.5 ila 20 yıl arasında kullanılan tüy ve sentetik yastıkların, 17 farklı türde mantar içerdiğini gösterdi. Bilimsel araştırmalar insanların yatakta bir yılda ortalama 118 kilo terlediğini ve ortamın sıcak, rutubetli olması durumunda da mantarların ürediğini gösteriyor.

Tierno, kirli çarşafların bir haftada insan sağlığına zarar verebilecek duruma gelebileceği uyarısında bulunuyor ve ekliyor: "Sokakta kedi ya da köpeğe dokunduğunuzda nasıl ellerinizi yıkamak istiyorsanız, yatağınız için de benzer şeyi düşünün."