Norveç'te 'gizemli' hastalık, köpeklerin hayatına mal oluyorArtı Gerçek

Onlarca köpeğin hayatını kaybetmesine sebep olan hastalığın sınırları aşıp aşmayacağı ve İsveç gibi komşu ülkelere yayılmasının mümkün olup olmadığı bilinmiyor.


Norveç'te yetkililer, son günlerde onlarca köpeğin hayatını kaybetmesine ve acı çekmesine neden olan hastalığı tanımlayamadıklarını bildirdi. Benzer semptomlar gösteren yaklaşık 200 köpekten 25'i kurtarılamadı ve salgın riskinden endişe ediliyor.

Norveç'te onlarca köpek, tanımlanamayan bir hastalık sonucu hayatını kaybediyor. En son yapılan açıklamada, Norveç Gıda Güvenliği yetkilileri 6 köpeğin daha kanlı ishal ve kusma şikayetleri ile hastaneye kaldırıldığını ve içlerinden ikisinin öldüğünü söyledi.

Uzmanlar hastalığın köpekler için oldukça ciddi sonuçları olduğunu belirtti. Hastalığın artışında bulaşıcı niteliğin rol oynayıp oynamadığı henüz bilinmiyor. Yetkililere göre bir dizi bireysel vakanın art arda gelmiş olma ihtimali de var.

Köpek ölümlerinden çoğu başkent Oslo ve yakınlarında görüldü ancak diğer kentlerde de ölümlere rastlandı.

Yetkililer köpek sahiplerine köpeklerini yaşam alanlarından çıkarmamaları ve diğer hayvanlarla temas kurmasına izin vermemeleri konusunda uyardı.

Norveç Veterinerlik Enstitüsü cuma günü yaptığı açıklamada, ölen köpeklerin otopsi sonuçlarında 2 tanımlanamayan bakteri tespit edildiğini söyledi. Ancak enstitü ölümlerdeki artışın sebebinin bu bakteriler olup olmadığına dair kesin bir veri elde edemedi.

Enstitünün acil durum ve güvenlik müdürü ise konuya ilişkin "Sağlıklı ve harika durumdaki Norveçli köpeklerin bu kadar hızlı bir şekilde ölmesi doğal olarak ciddi bir olay. Bu, daha önce hiç karşılaşmadığım çok özel bir durum." şeklinde konuştu. (Euronews)