Norveçli kadınlar Başbakan'ı külot göndererek protesto ediyorArtı Gerçek

En az 2 çocuk doğurmaları istenen kadınlar, üzerinde kendi mesajlarının yazılı olduğu bin tane iç çamaşırını Başbakan'a yollayacak.


Norveçli kadınlar, Başbakan Erna Solberg'in 'daha fazla çocuk yapın' çağrısına tepki gösterdi. Ülke çapında protesto kampanyası başlatan kadınlar Başbakan Solberg'e iç çamaşırı yollayacak.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen kadınlar topladıkları ve üzerinde kendi mesajlarının yazılı olduğu bin iç çamaşırını Başbakan Solberg'e yollamaya karar verdi.

Başbakan Erna Solberg yeni yıl mesajında halka en az 2 çocuk yapmaları tavsiyesinde bulunmuştu. Norveç'te doğum oranının 1.6'ye düştüğüne dikkat çeken Solberg, ülkenin refah ve nüfus dengesinin istikrarı için büyümenin şart olduğunu vurgulamıştı.

"KÜRTAJ HAKKI GÖRMEZDEN GELİNİYOR"

Ancak Solberg'in bu çağrısı toplumun bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandı. Başbakan Solberg'in kadın haklarını alaya aldığını düşünen bir grup Norveçli kadın, organize oldukları sosyal medyada "Siyasiler toplumun büyük bir kesiminin desteklediği kürtaj hakkını görmezden geliyor. Halkın taleplerine saygı duymak yerine kadınların özelini müzakere masasında siyasi malzeme yapmaya devam ediyor." dedi

Tüm kadınlardan destek isteyen söz konusu grup protestoya nasıl destek verileceğini de paylaştı: "Eski bir iç çamaşırınızı bulun. Bir tane zarf ve pul alın. Külotun üzerine Başbakan Solberg'e bir mesaj yazarak adresine gönderin." Şu ana kadar çok sayıda kadın iç çamaşırının üzerine mesaj yazarak kampanyaya destek verdi. (Kaynak: Euronews)