Notre Dame Katedrali kurtarıldı ama hasar büyükArtı Gerçek

Notre Dame Katedrali'ndeki yangın sürerken, çatısının tamamının çöktüğü ve kulenin yıkıldığı açıklandı. Akit gazetesi ise yangını, 'Cayır cayır yanıyor' manşetiyle duyurdu.Fransa'nın başkenti Paris'te 850 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın devam ediyor.

Katedralin çatısının tamamının çöktüğü ve en büyük kulesinin yıkıldığı açıklanmasının ardından Notre Dame Katedrali'nin bir sözcüsü, tarihi yapının tamamının yandığını ifade ederk, 'Geriye hiçbir şey kalmayacak" dedi.

Paris itfaiyesi gece saatlerinde yaptığı açıklamada, alevlerin yoğunluğunun azaldığını duyurdu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Laurent Nunez de, katedralin iki kulesinin kurtarıldığını ve ana yapının ayakta kalacağını söyledi. Söndürme çalışmaları sırasında bir itfaiyecinin de ağır yaralandığı açıklandı.

MACRON SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI İZLEDİ

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

 

 

Sarı Yelekliler ile ilgili konuşmasını iptal eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yangın bölgesine gitti. Macron, yangın södürme çalışmalarını Paris Emniyet Müdürlüğü binasından izledi.
 

 

Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'ndeki yangının renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde çıktığı açıklayan Paris İtfaiyesi yangını söndürmek için başlattığı çalışma sürerken, katedralin en yüksek kulesi olduğu belirtilen kulenin yıkılma görüntüleri sosyal medyada yayınlandı.

 

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç" derken uçan su tankerlerinin müdahale etmesini istedi.

 

HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEMESİ MERAK KONUSU

Bu konuda sadece ABD Başkanı Trump değil tüm Fransa da, neden helikopterle müdahale edilmediğini merak ediyor.

Merak edilen sorunun yanıtını veren Le Monde'a göre, 6 ton su sıkma kapasitesine sahip Canadair helikopterleri müdahale ederse çevreye ve yapının kalanına zarar verebilir.

Fransa yasalarına göre her durumda müdahaleyi organize eden itfaiyecilerdir ve eğer helikopter müdahalesi kişilere ya da binalara zarar verirse Canadair pilotları sonuçlarında sorumlu tutuluyor.

BBC’ye konuşan Amerikalı yangın söndürme uzmanı Gregg Favre ise Fransız itfaiyecilerin büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğu yorumunu yaptı. Favre, itfaiyecilerin yangını söndürmek için bir yandan yapının içine girmesi gerektiğini, bir yandan da çatının çökmesi ve sürekli düşen parçalar nedeniyle bunu yapmakta zorlandıklarını söyledi.

'ANA YAPI AYAKTA KALACAK AMA HASAR BÜYÜK'

Paris itfaiyesi alevlerin yoğunluğunun azaldığını açıkladı. İçişleri Bakan Yardımcısı Laurent Nunez de, katedralin iki kulesinin kurtarıldığını ve ana yapının ayakta kalacağını söyledi. Bir itfaiyecinin de ağır yaralandığı açıklandı.

YANGINA ÜZÜLENLER KADAR SEVİNENLER DE KLAVYE BAŞINDA

Yangının ardından 'noterdame' etiketiyle başlayan tepki mesajlarında üzülenler olduğu kadar sevinenlerin olduğu da görülüyor.

Bir sosyal medya kullanıcısı Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin yanmasına üzülenleri 'çimizdeki Fransızlar' olarak tanımlarken, bir çoğu da yananın bir klise olduğunu belirtip üzülenleri suçluyor.  

 

 

AKİT, YANGINI 'CAYIR CAYIR YANIYOR' MANŞETİYLE DUYURDU'

Notre Dame Katedrali'nin yanmasını, 'Fransa'nın ünlü Notre Dame Katedrali cayır cayır yanıyor' manşetiyle duyuran Yeni Akit gazetesi'ne sosyal medyada tepki yağıyor.

 


Yeni Akit'in ve yangına sevindiklerini sosyal medyadan açıklayanlara ilişkin gelen tepki mesajlarından biri de yazar Ahmet Ümit'e ait.

 

Ahmet Ümit Twitter hesabından paylaştığı mesajında tepkisini, "Ne kadar acı, Paris'teki Notre Dame Katedrali yanıyor. İnsanlığın ortak kültürel mirası yanıyor. Romanlardaki belleğimiz yanıyor. Ve buna sevinen insanlaşamamış bir mahluk türü var. Ve hala sesleri çıkıyor" sözleriyle gösterdi.

(HABER MERKEZİ)