Nuri Mahmut: Suriye’nin tamamı için mücadele etmeye hazırızArtı Gerçek

Suriye topraklarının yüzde 32’sini kontrol ettiklerini ifade eden YGP Sözcüsü Nuri Mahmut, ‘Hep birlikte Suriye topraklarını koruyabiliriz’ dedi.


ARTI GERÇEK- YGP Sözcüsü Nuri Mahmut denetimleri altındaki bölgelerde 2 bin civarında IŞİD militanın tutuklu bulunduğunu söyledi. Bu sayıya IŞİD’lilerin aileleri de dahil.  Nuri Mahmut bu kişilerin dünyanın dört bir yanından Suriye’ye gelen cihatçılardan oluştuğunu ve Suriye’nin çeşitli bölgeleri ile YPG’nin denetimindeki bölgelerde savaşırken esir alındığını söyledi.

Bu kişileri “yüksek riskli kişiler” olarak niteleyen Mahmut, bir televizyon kanalına şunları söyledi: “2000 IŞİD tutuklusu YPG’nin elinde.  Serbest bırakılırlarsa bölge için risk oluştururlar. Bunlar Suriye genelinde Şam sınırına kadar gitmiş olan kişiler. Eylem potansiyelleri çok yüksek.”

Suriye topraklarının yüzde 32’sini kontrol ettiklerini de ifade eden Nuri Mahmut, ülke topraklarının tamamını birlikte savunmak için Suriye yönetimine çağrı yaptı. Mahmut, Suriye’nin tamamı için mücadele etmeye hazır olduklarını belirterek, “Ordu Suriye ordusu olsun. Biz Suriye’nin her tarafında mücadeleye hazırız. Hep birlikte Suriye’nin bütün topraklarını koruyabiliriz.” diye konuştu.