O sözler Panama Büyükelçisi'ni istifa ettirdiArtı Gerçek

Donald Trump, Haiti ve El Salvador için 'b.k çukuru ülkeler' demişti.

HABER MERKEZİ - ABD'nin Panama Büyükelçisi John Feeley, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Haiti ve El Salvador için "b.k çukuru ülkeler" demesi üzerine istifa etti.

Feeley'in, ABD Dışişleri Bakanlığı'na istifa mektubu sunduğu ve bundan böyle ilkeleri gereği Trump yönetimine hizmet edemeyeceğini söylediği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Feeley'in istifa haberini doğruladı.

Feeley'in istifa mektubunda, "Bir takım politikalara katılmasa bile başkana ve yönetimine, apolitik bir üslup içinde bağlılıkla hizmet edeceğine dair bir yemini imzaladığını, eğitimcilerinin, bunu yapamayacağına kanaat getirirse onuruna yakışanın istifa etmek olacağını açıkça dile getirdiğini, bunun zamanının geldiğini" yazdığı ifade edildi. 

'NORVEÇLİLER GELSİN'

Washington Post ve New York Times gazeteleri, Trump'ın Beyaz Saray'da Kongre üyeleriyle toplantıda söz konusu ülkeleri kastederek, "Niye bu b.k çukuru ülkelerdeki tüm insanların buraya gelmesine izin veriyoruz ki" dediğini iddia etmişti. Trump'ın bu ülkeler yerine Norveç gibi zengin ve büyük oranda beyazlardan oluşan ülkelerden göçmen almaları gerektiğini söylediği yazılmıştı.

TWEET ATIP İNKAR ETTİ

Trump daha sonra atığı tweette böyle bir dil kullandığını reddederek, "Toplantıda kullandığım dil sertti, ama kullandığım dil bu değildi. Asıl gerçekten sert olan yapılan tuhaf teklifti" dedi.