Obruğa düşen tilki kurtarıldıArtı Gerçek

Konya’da geçen ay oluşan 20 metre çapında, 30 metre derinliğindeki obruğa düşen yavru tilki, yoğun uğraşlar sonunda 3 gün sonra kurtarıldı.Konya'nın Karapınar ilçesinde geçen ay oluşan 20 metre çapında, 30 metre derinliğindeki obruğa tilki düşmüştü. Tilkinin aç kalmaması için belediye tarafından obruğa tavuk eti atılmıştı. Yoğun uğraşlar sonunda 3 gün sonra kurtarıldı. Yaklaşık 51 saat sonra kurtarılan tilki, daha sonra doğaya bırakıldı.

Yer altı sularının çekilip, toprağın göçmesiyle meydana gelen ve yaklaşık 320 civarında irili ufaklı obruğun bulunduğu Karapınar'da geçen ay yeni bir obruk oluşmuştu. İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Gaziosmanpaşa Mahallesi Sırnık mevkisinde, ortasından patika yol geçen iki mısır tarlasında oluşan 20 metre çapında, 30 metre derinliğindeki obruğu görmeye gidenler, obruğun içindeki tilkiyi fark etmiş, yardım için belediye ve AFAD ekiplerine haber verilmişti.

Tilkiyi kurtarmak için bugün sabah saatlerinde, Konya İl AFAD Müdürlüğü’nden ekip geldi. Ekip, vinç yardımıyla obruğa bot indirdi. Ardından Doğa ve Milli Parkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nden 1, AFAD’dan da 2 olmak üzere 3 kişi obruğa indi. Gürültüden ürken tilki kaçıp obruğun kenarlarına tırmanmaya başladı.

Ekipler, tüfekle uyuşturucu iğne atarak tilkiyi yakaladı. Boynuna halka geçirilen tilki, özel torbaya konulup obruktan çıkarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen tilki, uyuşturucu iğnenin etkisi geçtikten sonra doğaya bırakıldı. (DHA)