'Öcalan'dan mektubu getiren bakanı açıklayın'Artı Gerçek

CHP ve İYİ Parti, Demirtaş'ın mahkemede dile getirdiği olayı AKP'ye sordu.

HABER MERKEZİ- CHP ve İYİ Parti, 2010 referandumunda Abdullah Öcalan'dan Selahattin Demirtaş'a mektup getiren bakanın kim olduğunun açıklanmasını istedi.

Tutuklu bulunan HDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın mahkemede 2010 referandumunda 'evet' demeleri için AKP tarafından baskı yapılmaya çalışıldığını hatta bir bakan tarafından Öcalan'ın el yazısıyla bir mektup getirildiğine ilişkin sözlerini CHP ve İYİ Parti gündeme taşıdı.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, düzenlediği basın toplantısında Demirtaş'ın sözleri için “Söylediklerini hepimiz biliyoruz. 2010’da Öcalan’ın mektubunu hangi bakan getirdi? Hangi bakan Öcalan’ın talimatını HDP’ye getirdi? Devletin bakanını mektup taşıyıcısı yapmışsınız. Çıkın açıklayın” diye konuştu.

Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü “Demirtaş diyor ki ‘2015 seçimlerinde İmralı üzerinden seçimlere girmeyin diye talimat geldi bize’. Şimdi ben merak ediyorum bu işe sayın Bahçeli ne diyecek?”

'AKP YALANLAYAMADI'

İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray da yaptığı basın açıklamasında Selahattin Demirtaş'ın sözlerinin AKP'li yöneticiler tarafından yalanlanmadığına dikkat çekti. Çıray, şunları söyledi:

''İYİ Parti Başkanlık Divanı son olarak, HDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın Türk Milleti açısından son derece uyandırıcı olması gereken savunmasını ele almıştır. HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş söz konusu savunmasında 2010 referandumu öncesinde AKP’li bir Bakanı’nın kendilerine İmralı’dan Abdullah Öcalan’ın talimatını getirdiğini iddia etmiştir.

Bu iddia doğruysa, AKP iktidarının bir bakanı bölge halkını evet demeye yönlendirmek için terör örgütü başıyla işbirliği yapmış demektir. Bu, şu anda ABD’ye yönelttikleri ‘PKK uzantısı YPG’yle işbirliğine gitmek’ suçlamasından çok daha ağır bir cürümdür. ABD bölgeyi kendi çıkarlarına uygun bir şekilde dizayn etmek için YPG’yi kullanırken, belli ki AKP de FETÖ dışında bizzat PKK ile işbirliği yapmış ve onu kullanmış demektir.

AKP’yi yönetenler şu ana kadar Demirtaş’ı yalanlayamamıştır.

Bunun yerine kendisine tabi kıldığı medyanın bu konuda suskun kalmasını sağlayarak Türk Milletinin konudan haberdar olmasını engellemiştir. Bu da Demirtaş’ın iddiasının doğru olduğunun bir delilidir. Üstelik Demirtaş, sözlerinin yalanlanması halinde ilgili bakanın ismini açıklayacağını da söylemiştir. Bu kadar açık bir ihanet karşısında saray koalisyonun küçük ortağının pek bir şey yapamayacağı aşikardır.

Ancak İYİ Parti, Türk Milleti’nin kurucu ruh ve değerlerinin mirasçısı olarak sessiz kalmamaya kararlıdır.

Soruyoruz: Demirtaş’a baskı yapmak için PKK’nın başı Öcalan’dan mesaj taşıyan bu bakan kimdir?

İYİ Parti olarak savcıları göreve çağırıyoruz; Demirtaş’ın ifadesini almak için ne bekliyorsunuz?"